Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

Rwanda OP1 Rukeri


Vložil Tomáš Klouda 19.8.2013, autor Tomáš Klouda


nadobi
nadobi
Info od prodejce
Černý čaj assámského typu, velmi dobře svinutý kvalitní list s nepatrným podílem tipsů, nálev lehce zemitě nasládlé, vyvážené, překvapivě dobré chuti.
Tip na přípravu: 7 - 9 gramů čaje vsypat do čajového filtru, přelít 0,6l vroucí vody, louhovat cca 3 - 4,5 minuty.
nadobi
nadobi
Suchý list ve formě delších jehliček - respektive nepatrně kroucených delších drátků. Takový na pohled vzorový ceylonský vzhled, jak barvou, tak tvarem. Barva kovově šedá s načervenalými větvičkami a velmi po málu zlatavé drobné tipsy. Vůně lehce medového charakteru s dřevitým lehounce kořeněným podtónem.
nadobi
Příprava v tasteru
Taster 100ml, 1,5g listu, 3min louhování, 100°C horká voda.
Předehřev nádobí: zajímavý aromatický celek, pronikavá medová vůně s dřevitými složkami a výraznou kořeněnou vedlejší vonnou složkou, při delším propařování pak téměř cukernaté vonné složky, výrazné tóny lučního medu s nádechem květin.
Barva: oranžová jiskrná barva nálevu.
Vůně: medová sladká vůně s cureknými prvky a lehkou kořeněnou pryskyřičnou složkou.
Chuť: vynikající plná hutná chuť, zcela nepatrná počáteční svíravost, ve zlomku vteřiny mizí. Chuti dominuje medová složka s ovocnými složkami, lehce květové náznaky v pozadí, vedlejší lehce kořeněný pryskyřičný tón oživuje celek a dodává nálevu hřejivou jiskru. Sladké tělo, v průběhu chutě ještě sládne, v závěru téměř jako zcukernatělý luční med. Ve spojení s medem jsou cítit specifické květinové složky, luční med s báječnými chuťovými odstíny. Kořeněná pryskyřičná složka v závěru méně výrazná, oživení jsem zaznamenal u ovocných tónů - broskev, přezrálá nektarinka.
Dochuť: dlouhá sladká dochuť, procitla lehounká nahořklá složka v pozadí, lehce se zvýraznily dřevité složky s doznívající jemnou kořeněnou pryskyřičnou vedlejší chutí. Primárními chuťovými prvky jsou medové impozantní složky s květinovými odstíny a ovocné složky v pozadí, méně výrazné, neurčité, ale hezky doplňují celek. V závěru čisté medové prvky a nepatrnou dřevitou vedlejší chutí, velmi sladký celek. Zahřívající efekt, lehce povzbudivé působení.
nadobi
nadobi
Jednonálevovávová příprava:
Konvička rýžový porcelán 250ml, 4g listu, 95°C, 4 minuty louhování.
Barva: tmavší nálev oproti tasterové přípravě, světlejší rudá barva.
Chuť: překvapivě vyváženější nálev, bez svíravosti na startu, výraznější a sladší tělo, medové omamné složky, velmi hutný vydatný nálev. Ovocné prvky v pozadí, lehké kořeněné složky vystupují až za sladkým tělem. Příjemný hutný nálev velké výraznosti, sladké medové tóny prostoupí celá ústa.
Dochuť: dlouhá výrazná plná dochuť. Po polknutí chuťové prvky doslova stékají po stěnách úst z patra, sladké chuťové prvky, primární medové tóny s ovocným pozadím. Oproti tasterové přípravě se mi zdá být průběh méně pestrý, zastřený výraznými hlavními složkami. Doznívající kořeněné prvky, lehce škrábají po 2-3 misce v krku při polykání - silný nálev. Závěr medový s výraznými tóny voce - zralé broskvové tóny, cukernaté tělo. Enormně povzbudivý účinek.
nadobi
nadobi
Mokrý list poměrně světlý, drobný, místy titěrné tipsíky, vesměs lehce trhané malé listy světle hnědé (místy zelené), přijatelné množství větviček. Místy lze najít nepoškozený malý list.
nadobi
nadobi
Závěr: Chuťově dobrý čaj, náchylný na přelouhování - při větším množství listu, nebo delším louhování je průběh velice svíravý, proto pozor na čas. Po pravdě, připravit mi někdo tento čaj, nerozeznal bych jej od ceylonských čajů, hodně mi připomíná 2011 ceylonské kousky z dj.cz, tedy chuťově nadstandard. V porovnání s cenou je to dobrý kup, ale z mého pohledu lehké zklamání - čekal jsem drobnou odlišnost oproti zpracování v jiných zemích. Na rozdíl od bangladéšského čaje, který mě od tohoto prodejce tak zaujal svou nevšední chutí, tento černý čaj z Rwandy ve mě probouzí myšlenky, že toho už jsem zažil a že je to kopie ceylonských čajů. Přesto pokud neprahnete po objevování jako já, musím tento čaj doporučit.

Cena: 79,-/100g

Prodejce: Amana