Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Rosamonte Suave

 • Vložil Tomáš Klouda 24.11.2014, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  "Suave" doslova znamená: jemný, mírný, příjemný. A přesně taková je i chuť Rosamonte Suave! Tato sorta je charakteristická nižším obsahem jemného prachu, který právě způsobuje typickou nahořklost. Celkově se vyznačuje hrubším mletím, což způsobí to, že se chuť uvolňuje pomaleji a vyrovnaněji. Doba zrání je u této sorty 12 měsíců.
  nadobi
  nadobi
  List: poměrně světle zelený, různé velikosti větviček značí hrubší mletí, větší množství prachu na spodku balení, jinak převažuje list klasické velikosti, menší počet větviček oproti „standardu“. Vůně lehce praženější, nahořklého charakteru, klasický bylinný odér Yerba maté.
  nadobi

  Vůně: silněji pražený odér, klasická bylinná vůně Yerba maté, větší výraznosti.
  Barva nálevu: na údajnou slabší verzi tohoto maté je barva velmi tmavá, což mě překvapilo, tmavší hnědá barva nálevu s lehkými odstíny zelené, poměrně velké množství kalu.
  Chuť: kulatá komplexní chuť, skutečně velmi hebká, jak výrobce uvádí, i přes tmavší barvu, decentní hořkost, výrazná bylinná základová složka specifická pro yerba maté, hladký průběh chutí, v závěru jde chuť až do sladka s nepatrným karamelovým nádechem. Chuť je vyvážená, nenucená, na můj vkus však ne tak plná, jako klasika Con Palo Rosamonte. Je to spíš pro jedince, jež nemusí moc hořkost a pro start s matéčkem. Pokud bych se měl rozhodovat, jestli koupit Klasiku Rosamonte (předchozí průvodce Yerba maté), nebo Suave, sáhl bych po klasice (viz minulý průvodce Yerba maté).
  Dochuť: Výrazná hořko - sladká základová chuť, středně dlouhé doznívání, mírný vyvážený nálev se zvýrazněnou praženou složkou (ta dodává i větší sladký základ). Klasický bylinný základ s vedlejší karamelovo-praženou chutí. Závěr čistý bylinný s téměř nulovou hořkostí. Kulatý nálev i pro popíjení v pozdní podvečer.

  nadobi
  nadobi
  Cena: 120,-/500g

  Prodejce: el-mate.cz (aktuálně pijumate - sjednocení)