Ovocné a ovoněné čaje

Ovocné a ovoněné čaje - směsky uměle ovoněné, "čaje" obsahující kandované a sušené ovoce.
Směsky mohou obsahovat i čajové lístky, v celkové chuti však nejčastěji zanikají.

Rooibos Chladivé jahůdky


Vložil Tomáš Klouda 4.4.2013, autor Tomáš Klouda


nadobi
nadobi
Info od prodejce:
Složení: zelený bio rooibos (min.77%), meloun (meloun, cukr, regulátor kyselosti kyselina citrónová), ibišek, aroma, jahody (min.0,3%), vřes, nana-máta. Může obsahovat stopy suchých skořápkových plodů.
Příprava: vroucí vodou zalejte čaj v poměru 1,5dl na 1 čajovou lžičku, pokud čaj louhujete v konvici, pak navíc 1 lžičku na konvici. Ponechte 5 minut louhovat. Poté přeceďte.
Země původu: Jihoafrická republika
nadobi
nadobi
Suchý list droboučký, směska je celkově skládána na menší částečky, vše nasekáno na úhledný vzhled, který ovšem není moc praktický. Opravdu až přehnaná aromatizace, z listu přímo čpí jahodové aroma, sladko-nakyslé tělo. Ve složení je psáno 77% zeleného rooibosu - nejdřív jsem si myslel, že se jedná o fermentovaný rooibos, ale při detailním pohledu - moc rooibosu zde ale nevidím, je zde šrot! Nepořádně nasekané příliš drobné jehličky, více jehliček na větvičce a skoro neakceptovatelný podíl větviček samotných. Vše je hezky maskováno Ibiškem, sušenými plody a poměrně hojným počtem droboučkých narůžovělých květů, které nejsou ani ve složení uvedeny.
nadobi
Komentář k obrázku:
Dle složení má být v tomto "čaji" 77% zeleného Rooibosu.
1. nepořádně zpracovaný rooibos - jehličky na větvičce
2. větev - a takových a hlavně kratších je tam x
3. suchá větev se zašlými jehličkami
4. narůžovělá kvítka, která ani nejsou uvedená ve složení!
5. černé cosi, vypadá jako nějaký list z listnatého stromu

nadobi
Jednonálevovávová příprava:
Konvička rýžový porcelán 250ml, 4g listu, 100°C, 5 minut louhování.

Vůně: sladká napodobenina jahodové vůně. Totožná vůně, jako Jahoda se smetanou od Jemči - hodně umělý dojem.
Barva: oranžová barva nálevu s poměrně velkým množstvím droboučkých jehliček v nálevu.
Chuť: chuť je dost zvláštní, hned několik prvků do sebe nezapadá, nana máta v pozadí nepasuje do jahodové umělé složky, taktéž k lehce nakyslému tělu ibiškového tónů. Základ sladký, jahodového aroma, výrazný ibiškový podtón, lehce nakyslé vedlejší složky, prolínají se mezi sebou v průběhu chutě. Vedlejší lehce štiplavá chuť nana máty k jahodové složce nesedí, v závěru chutě je nejvýraznější a celek asi nejhorší - opravdu zvláštní pocity, nesladěný chaotický celek. Chuť je vcelku plná, je ale rušená okolními prvky a hlavně - takhle prostě nechutná žádný rooibos, není po něm ani stopa.
Dochuť: Dozvuk středně dlouhý, cca 5min. V doznívání je výraznější nakyslá složka ibišku, sladká chuť je ihned v závěsu za nakyslou složkou, poměrně příjemný základ. Primární chutí je umělá jahodová složka, ale zpočátku opět rušená nana mátou, později mizí a ponechává jahodovou složku pomalu doznívat - závěr čistě jahodový - umělý.
nadobi
Vylouhovaný list nevalného vzhledu, droboučký celek má pouze tu výhodu, že jde dobře umýt z nádobí.
nadobi
Závěr: Tento čaj na mě ničím nezapůsobil, snad tím, že mi probleskla hlavou Jemča. Nepříliš vydařené aroma a hlavně nestálý celek. Nedoporučuji :-/

Cena: 49,-/70g dárkový obchůdek Jihlava (internetová cena 62,-/70g)

Prodejce: Oxalis