Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Romance Con Palo

 • Vložil Tomáš Klouda 14.7.2014, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  The yerba mate romance was cultivated and packed at the Establecimiento Agricola Industrial Gerula S.A. in San Jose, Misiones, Argentina. This yerba mate was naturally stocked, produced with stems and with a specially swinging milling method. This way it becomes a product of highest quality and quite smooth.
  nadobi
  nadobi
  List: Velmi úhledný pestrobarevný list svěží barvy, 2 odstíny listu – tmavší a světlejší zelená, poměrně velký počet stonků a standardní podíl prachu, střed. Vůně listu specifická bylinná s lehce nahořklým základem, zcela nepatrný kouřový podtón.
  nadobi
  nadobi
  Barva nálevu: tmavá brčálově zelená, v nálevu je pouze jemný kal, minimum droboučkých částeček, bombila se nezanáší, kousky nedrhnou v krku.
  Vůně nálevu: lehoučce kouřová, jemnější nahořklý bylinný odér.
  Chuť: velmi hořký bylinný specifický start, kouřová lehká složka v pozadí, která postupně usedá a celek lehce sládne, hořkost však je stále velmi výrazná. Při nižší teplotě (55°-60°C) je tělo příjemnější, méně svíravý start, průběh chutě bych nepokládal za standardní, hořkost je nadprůměrná. Závěr je již příjemný, i když nahořklejší. Zajímavé je, že i kouřová složka v pozadí se drží poměrně výrazně za nahořklou chutí, je slabší než na začátku. Pro začátek s Yerba maté nepřichází kvůli svíravému tělo a náročnější přípravě (hledání ideální přípravy v poměru s chutí) v úvahu.
  Dochuť: Nahořklejší základ s kouřovou složkou, plný bylinný hutný základ, velmi povzbudivý výluh, - „infarkťák“. Pozadí je podstatně mírnější, po polknutí už nálev přechází jen do sladkého základu, kouřové složky postupně mizí a zůstává bylinný základ Yerby, v dochuti je to moc příjemné maté, i když je cítit síla celku. Velmi dlouhé doznívání, konec dochutě docela sladký s mírnou nahořklostí. Čím více máte vypito, tím se zdá maté příjemnější, je to ale pouze přivyknutím na hořkou chuť, při příští přípravě vás opět celek praští svou hořkou počáteční chutí.
  nadobi
  nadobi
  Závěr: Tato značka nepatří k těm nejlepším, proto je také nejspíš méně známá. Charakter je velmi hořký, chuť není zcela vyvážená, překrývá ji právě dost svíravá složka. Pořizovací cena byla 3,50 EUR/500g, nyní když je tato značka mnohem dražší (4,9 EUR/500g) není to vůbec dobrá volba – v této cenové kategorii si u tohoto prodejce můžete pořídit prémiové sorty Yerby. Pokud má být toto maté pitelné a trochu zajímavé, musíme ubrat na teplotě vody a snížit dobu louhování – listu bylo u tohoto použito méně, než u jiných značek a i přesto byl celek hrubý- po snížení teploty a doby louhování je to pitelné silné maté.

  Cena: 3,75 EUR/500g

  Prodejce: www.mate-tee.de