Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

 • Roasted tea on charcoal

 • Vložil Tomáš Klouda 15.10.2017, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Popis čaje:
  Pečený čaj na dřevěném uhlí zakoupený v Kuala Lumpur. Regulerní název, cenu ani původ neznám.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list šedavý, místy do černa a hněda. Vůně je znatelně pražená, nic přepáleného, nádherná mírně kořeněná nasládlá pražená vůně, jsou cítit dřevité prvky a náznak ovoce. List převážně po jednom kusu, místy zlomky, hezká tříděná podoba.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Vícenálevová příprava:
  Skleněná konvička 100ml, 5g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí.

  Celkem 7-8 nálevů. Zaléváno 95°C. Doby louhování: 25s/30s/40s/60s/90s/140s/250s/300s+
  Báječná pražená primární složka, mírně dřevité složky, náznak popílku. Nikterak přehnané pražení, vše je stavěno maximálně příjemně. Sladký základ s mírně nahořklou složkou, ušlechtilé dřeviny a náznak ovoce v pozadí. Dochuť je dlouhá, pražené tóny postupně odeznívají, primár nasládlý, náznak nahořklé složky na jazku. Obzvláště po polknutí vzlíná sladkost snad až z jícnu k jazyku, nádherné projevy zcela přesně akorát pečeného čaje. V závěru se pražené složky zmírňují a výraznější jsou ovocné neurčité složky s dřevinami v podtextu. Mám rád prežané, mírně popílkové tóny, lapsang je někdy až do uzena, ale tento kus je vychytaný přesně pro milovníky tohoto typu čaje. Nemůže zklamat. Dokud byla barva nálevu výrazně tmavší, pražené složky byly výrazné, od šestého nálevu výraznější ústup a celek se směřuje do dřevita a ovocna. Tento čaj by si zaloužil probádat více, doufám, že se k němu ještě někdy vrátím (a zjistím přesný název, protože mě vážně bavil)
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list tužší tmavý list do černa, jednolisty jednotné velikosti.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: ? dar

  Prodejce: Obchůdek 24 Jalan Sultan, Kuala Lumpur