Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

Oolong Rice Tea Extra


15.3.2011původ: Thajsko, provincie Chiang Rai, okres Mae Fa Luang, MYT
rok: 2009 (MFG 11/09)
typ čaje: thajský polozelený čaj (oolong), ovoněný
kultivar: indočínský klon No.12

Suchý list pevně svinovaný, převažují větší smotané celky, pouze místy malé kuličky. Světle zelená barva listu - velmi světlý oolong. Vůně je nepříliš výrazná, potlačená, dle mého odhadu se projeví až po nahřátí listu. Oproti rýžovému "Thajskému opojení" jemnější vůně, bezpochyby i chuť.

Příprava:
Gaiwan 150ml/6g listu, předehřev nádobí, z nahřátého listu se linou lehké příjemné rýžové tóny, těžší charakter, ale mírná intenzita.


1.nálev 95°C/20s - světle zeleno-žlutavý nálev, po zalití se z listu line výrazná rýžová vůně, dávající pocit, jako by se poblíž opravdu vařila jemná vynikající rýže. Chuť již v tomto prvním nálevu plná, velice sladkého základového charakteru, přecházející do lehké nahořklosti, která je ovšem zastíněná rýžovou složkou. Aftertaste středně dlouhý až dlouhý, plná výrazná rýžová chuť, sladký nálev ke konci na jazyku příjemně nahořklý.

2.nálev 95°C/15s - tmavší nálev světle nazelenalé barvy, rýžova vůně i chuťová složka nálevu je umírněnější, ne tak výrazná, ale v příjemném souladu s nasládlým nálevem. Nyní lze cítit v začátku vyvážený sladký rýžový tón a nepatrné bylinné složky přecházející postupně do květinových chutí s lehkou nahořklostí v závěru chutě. Aftertaste není tak výrazně rýžový, jako v předchozím nálevu, ale zato je vyvážený, pestřejší a hlavně velice dlouhý. Plná mírná rýžová chuť, postupně slábnoucí přecházející do stále větší sladkosti později lehké nahořklosti. Z tohoto nálevu mám dobré pocity, jak po chuťové stránce, tak z dlouhotrvající dochuti (řádově v desítkách minut!).

3.nálev 95°C/25s - pomalu rozvíjející se lístky ukazují svou krásu, drtivá většina je v perfektní složené mnoholisté kvalitě. Barva nálevu opět tmavší, nyní se ale zcela změnila, je více žlutá, pouze s nádechem zelené. Ústup rýžových složek, vsunuly se mezi ostatní tóny a tvoří tak naprosto sladěný celek. Hořkost se prodloužila, není již jen jako koncovka chutě, nyní je obsažena i mezi chutí, není výrazná, tvaří příjemnou kombinaci se sladkými komplexními tóny. Aftertaste sladko-nahořklý, zde je hořkost cítit podstatně více, než v chuti jako takové, výrazná hořkost sladěná s rýžovou složkou vzadu na jazyku s na patře přecházející v naprostém závěru do tónů čistého světlého oolongu. Mě osobně hořkost obsažena v tomto nálevu nevadí, není tak výrazná, aby kazila celkový dojem, právě naopak je to zajímavý přechod chutí.

4.nálev 95°C/40s - obrovský objem rozvinutých listů, nálev takřka žluté barvy. Plný nálev, ale již bez své odzbrojující síly. Vůně již slabě rýžová, v chuti je znatelný ústup rýžové složky, je cítit výrazně na začátku chutě, poté se na chvilku odmlčí a v lehce hořké formě se opět objeví. Stále sladký nálev (i když už podstatně méně, než v předchozích nálevech) s lehce rýžovou složkou a více výraznými tóny samotného světlého oolongu s květinovými prvky, lehce kořeněný charakter s příjemnou hořkostí postupně silnější. Aftertaste dlouhý, ale již s poklesem výraznosti, lehká chuť rýžových složek, nasládlý charakter s tóny světlého oolongu, lehce nahořklá koncovka, zde není tak nahořklý, jako v předchozím případě.

5.nálev 95°C/70s - podstatně světlejší barva nálevu,rýžová složka nevýrazná, v takto malé výraznosti dává pocit bylinné složky, výrazná příjemná nasládlá chuť oolongu, květinové složky, lehce kořeněný nálev. Tento nálev již není tak plný, bude to předposlední zalití. Aftertaste středně dlouhý, pouze náznak rýžové složky, nasládlý nálev květinových tónů. Hořkost je také téměř pryč, je nejspíše spojena s rýžovým arómatem.

6.nálev 95°C/150s - slabý nálev s těžko vnímatelnou rýžovou složkou, tento nálev je de facto samotný výluh oolongu, příjemný uklidňující závěr. Dochuť krátká, nasládlá, lehce květinová.


Vylouhovaný list je perfektní na pohled, obsahuje buď obrovské po okraji lehce potrhané jednolisty, nebo od dvojlistů, po složité vícelisté kusy.

Závěr: Uvolňující a zároveň lehce povzbudivý charakter nálevů, netypická chuť, plné rýžové nálevy, které nejen napojí, ale psychicky i zasytí. Nesmírně by mě zajímal proces výroby, převážně ovonění rýží. Oproti "thajskému opojení" je jemnější, rýžová chuť mírnější, vybranější, ale oba mají své a opravdu nelze říci, který je lepší. Skvělý čaj pro chvíle pohody, nelze na něj zapomenout, rád se k rýžovým čajům vracím.

Cena: 120,-/50g

Prodejce: Dobré čaje