Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

Rice Tea (rýžový oolong) „Thajské opojení"20.7.2010

původ: Thajsko, provincie Chiang Rai, okres Mae Fa Luang, MYT
rok: 2009 (MFG 11/09)
typ čaje: thajský polozelený čaj (oolong), ovoněný
kultivar: assámský čajovník

List smotaný do nepravidelných kuliček. Voní po rýži, ovšem ne taková ta běžná rýže, velice zvláštní, nedá se popsat...

4g/100ml. Předehřáté nádobí, bez oplachu.

1.nálev - 90°C/15s: žlutavá barva nálevu, rýžová sladká vůně. V chuti je základové tělo rýžové, přecházející do sladkých, téměř mléčných nepatrně květinových tónů. Dozvuk spíše kratší, rýžový.
2.nálev - 90°C/20s: silnější nálev, tmavší barvy, s ještě výraznější rýžovým základem, více do sladka, příjemné tóny nezralého natrpklého ovoce, dochuť středně dlouhá rýžová opravdu nepatrně natrpklá.
3.nálev - 90°C/30s: uhlazenější nálev, výrazná rýžová chuť ustoupila, nyní je příjemná v kombinaci se sladkou květinovo- lehce ovocnou chutí. Dozvuk stále středně dlouhý s lehkou příjemnou natrpklostí na jazyku.
4.nálev - 90°C/40s: velice dobrý nálev, ta opravdová síla vyprchala, jemné pití s výrazným ovoným trpkým charakterem, dozvuk kratší, natrpklý, velice příjemný s nepatrnou rýžovou složkou.
5.nálev - 90°C/60s: celkový pokles, aftertaste krátký, rýžová složka se prakticky vytratila, je jen nepatrně cítit, lehká chuť nezralého ovoce.
6.nálev - 90°C/120s: poslední nálev, mírná sladká natrpklá chuť s nulovým dozvukem. Přesto však velice příjemný nálev.

Vylouhovaný list: Nevídaný velký, široký list, některý je až 13cm dlouhý. S čajem muselo být velice pečlivě zacházeno, když vypadá takto nádherně.

Závěr: Velmi velmi specifická chuť, řekl bych až raritní, u jiného čaje se nedá najít, např. v čaji Genmaicha je také rýže, ta ovšem chutná jako burizony, tento čaj má chuť skutečně po rýži. Na můj vkus tento čaj nebyl vůbec špatný, nasládlá chuť s rýžovou složkou, je nevšední chuťový zážitek. Velmi povzbuzující čaj.


Cena: 50g/79,- Kč


Dodavatel: http://www.jiaogulan.cz/shop/