Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • Ceylon – FBOPFEXSP Ratnapura – New Vithanakande

 • Vložil Tomáš Klouda 4.8.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Mezi cejlonským správním obvodem Nuwara Eliya a Národním parkem Horton Plains se nachází čajová oblast Dimbula, jejíž čaje jsou známy jako "high grown", protože všechny pozemky přesahují nadmořskou výšku 1.250 m. Celková topografie regionu vytváří řadu mikroklimat, které produkují rozdíly v chuti, ale vždy sdílejí charakter Dimbuly: čaj, který v nálevu vytváří jemný zlatožlutý odstín a který je osvěžující. FBOPFEXSP "Ratnapura” je čaj nejvyšší kvalitativní třídy, z proslulé čajové zahrady New Vithanakande Tea Factory. Jemný list je nejvyšší kvality, tvar jehličkovitý, tmavý, s mnoha stříbrnými tipsy. Chuť nálevu je medově sladká až sladová, připomínající kvalitní čaje z Assamu, květová, ovocná, harmonická. Opravdu raritní čaj.
  Země původu: Ceylon
  Region: Dimbula
  Nadmořská výška: 1060 až 1300 m n. m.
  Odrůda: Čajovník čínský
  Příchuť: sladová, ovocná
  Obsah kofeinu: Střední
  Varianta: Sypaný čistý černý čaj

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list voní sladce, po sladu a ovoci. Hrají mi zde mnohé libé pachy, od hrušky, po nezralé khaki, sladový základ a nádech opuncie. Malý, drobný, tříděný list, tvarem do malých drátků. Barva je tmavá, převládá černo-šedá, místy zlatavá a hnědavá (tips/zlomky větviček).
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 2,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 3 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: 2,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 3 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 3 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2,5g listu, vroucí voda, 3 min louhování.
  Nahřátý list: medové plné základové složky, dřevitý sytý podtext, ovocná specifická složka po opuncii, sladové nuance v pozadí.
  Vůně: základní vůně tvoří slad. Lehké nuance ovoce s pouhým nádechem opuncie.
  Barva: tmavší oranžovo-hnědavá, bez kalu, prachu, či zlomků
  Chuť: medovo-ovocná chuť se sladovým podtónem. Lehká dřevitá stopka. Dominuje sladkost, lehce nahořklá, ale plně stabilní vedlejší chuť. Jemnější harakter, žádný typicky překypující nahrublý low grade, svěží sladké působení, rozlévání chuťových prvků po celém jazyku. Poměrně pestrá paleta chutí, ale na mě slabší základna. (v paměti mám totožný čaj z roku 2011, kdy mě jeho charakter odzbrojil, byl sytější, medovější)
  Dochuť: středně dlouhá až dlouhá, dřevito-ovocné nuance. Po polknutí výrazněji nahořklý aftertaste, ale stále bez svíravosti, postupně sládnoucí prvky, plynule přecházející na něžné nuance medu, sladu a ovoce. Zde jsou cítit velmi výrazně opuncie a slad. Hřejivé působení, lehce povzbudivý účinek. Po vypití příjemně nasládlý charakter v ústech a doznívající hořkost na kořenu jazyka. Dle dalších zkoušek čaje je potřeba na můj vkus delší louhování/více listu.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je drobný, sekané mladé lístky, v celku jsou vidět malinké špičaté tipsíky.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 166,-/50g

  Prodejce: https://www.tea-legends.cz/