Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.

  • Rakytník řešetlákový

  • Vložil Tomáš Klouda 13.3.2022, autor Tomáš Klouda


    caje
    caje
    caje
    Info od prodejce:
    Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides; syn. rakytník úzkolistý), je opadavá dřevina z čeledi hlošinovitých, tvořící keře nebo malé stromy s nažloutlými květy a oranžovými plody.
    Obsahové látky
    Barva plodu je obvykle oranžová až červená, záleží na množství karotenoidů v každém z nich. Chuť, jakou jednotlivá bobulka má, je zase vytvářena podle množství sacharidů a způsobuje sladší nebo trpčí chuť. Dále rakytník obsahuje vitamín B – B1, B2, B6, B3 (nikotinamid, vitamin PP) udržující harmonickou funkci centrální nervové soustavy, B9 (kyselina listová) způsobující syntézu nukleových kyselin, krvetvorbu, růst a vývoj plodu. Vitamín C (kyselina askorbová), tento vitamín se uchovává i v produktech z plodů již vyrobených. Vitamín D přispívá ke správnému růstu a vývoji kostí a zároveň reguluje množství vápníku a fosforu v krvi. Vitamín E je antioxidantem a ochráncem esenciálních mastných kyselin. Využívá se při nemocech jako je mužská sterilita, svalová dystrofie a také u kardiovaskulárních poruch. Vitamín K, ovlivňující krevní srážlivosti.[4]
    Má biostimulační účinky, výrazně podporuje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti infekcím a stresu.
    Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, léčí žaludeční vředy.
    Stimuluje činnost jater a plic, pomáhá při plicních onemocněních.
    Reguluje krevní oběh.
    Pomáhá při kožních onemocněních, akné, popáleninách a omrzlinách.
    Zabraňuje vypadávání vlasů.
    Čistí organismus od toxických zplodin.
    Rozpouští hleny.
    Pomáhá při revmatismu.
    Vykazuje protinádorové účinky.
    //Info wikipedie.
    caje
    caje
    caje
    caje
    X POZNÁMKY
    SUŠENÉ PLODY Vůně je nakyslá, typická pro rakytník, zpodobnit ji zle k nezralým meruňkám, či kyselým špendlíkům. Plody jsou lehké, vypadají jako "slupky", obsah vč. semínek. Oranžová barva dužiny a slupky, semínka hnědavá jako len, pouze vejčitého protáhlého tvaru.
    NAHŘÁTÝ PLOD Nahřátý plod voní kyselkavou ovocnou složkou, jakási kombinace šípků a meruněk. Zajímavá vůně, která působí osvěžujícím a "zdravým" dojmem.
    VŮNĚ VÝLUHU Kyselá vůně připomínající vitaminový šumák, lehce štiplavé projevy, ovocnost směřuje k citronu s meruňkou.
    BARVA VÝLUHU Lehce nažloutlý výluh, spíše "vodová" struktura, slabé zabarvení. Drobný kal z dužiny na dně misky.
    CHUŤ Překvapivě dobrý výsledek, pitelné, kyselejší základna, ale dává mi to pocit popíjení Coldrex Hot Drink s citronem, popř. sytější vodu s citronem a nektarinkou. Intenzita chutě je příjemná, ale chybí tomu plnost/hloubka, je to stejně, jako voda s citronem, taková povrchní, jednosměrná záležitost, která není schopna složitejší interakce v ústech.
    DOCHUŤ Po polknutí značná kyselost v základně, citronové prvky, minutku lze cítit změny v struktuře chutě, šípek, nektarinka, špendlík, sle stále zde nejvíc dominuje citronová složka - není jí tedy podobná odnož. Po pestřejším procítění dochutě následuje rychlý spád, po 3 minutách zbývá pouze kyselkavá stopka jako po tvrdší nezralé nektarince.
    VYLOUHOVANÝ PLOD Oranžová měkká hmota, ztráta objemu, voní stále nakysle, ovocně.

    caje
    caje
    Osobní popisek: Bezpochyby zdravé a unikátní použití rakytníku. Za sebe bych spíše dával do čaje čerstvý plod, nebo si sušený plod přidal k čajové základně. Nepotlačoval bych charakter rakytníku, vhodnou kombinací může být např Gunpowder a rakytník v poměru 3:1.
    caje
    caje