Srovnání a testy s čajem
Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem.
Srovnání pytlíkových čajů z Číny
Ze služební cesty v Číně nám dovezl jeden človíček tyto čaje - porcované - "pytlíkové". Jaké asi budou? Dlouho zde nebyl srovnávací článek.
Máme zde Longjing, Jasmine, Barley, Black Tea a Oolong.
Longjing
Vegetální vůně zeleného čaje, avšak rozhodně ne po tomto slavném čaji, spíše jako gunpowder.
Tmavě žlutý nálev, travnaté hrubé vůně
Lehce svíravá chuť, omezené travnaté tóny, pouze nepatrné jemnější bylinné tóny. Dozvuk jednotvárný, travnatý, lehce svíravý,krátký.
Jasmine
Krásná plná jasmínová vůně, dle vůně neshledávám nic špatného.
Zajímavá nuance jasmínu s lehkým tónem travin, tmavší žlutá barva.
Hořkosladký základ, jasmínová nevtíravá složka, prostupuje celá ústa, hořkost na jazyku a nasládlá chuť se základem travin v ústech. Dochuť delší s pouze decentní svíravostí. Procítěná jasmínová složka.
Barley
Uvnitř balení prach - propouští přes sáček, kávovo-tabákovitá vůně s dřevitými tóny, pravděpodobně se jedná o pražený ječmen.
Kávovité těžké tóny, neprůhledná hnědá barva.
Slaďounká kávovitá základová složka s prvky obilnin v pozadí. Dlouhé sladké doznívání. Jednotvárný průběh, ale hutnost a kulaté tělo stojí za to.
Black tea
Krásná medovo-ovocná vůně, evokuje nádherné plné tóny černého čaje.
Nádherná nakyslá medovo-ovocná vůně, tmavě hnědá barva, průhledná.
Slaďounká medová základová chuť s ovocnými prvky v pozadí, dochuť středně dlouhá, sladko-nakyslá základová složka – medové tóny.
Oolong
Polozelený čaj, tmavší bylinné tóny, nepřipomíná dle vůně žádný oolong, neutrální vůně, neodhadnu ani jestli je tmavý, nebo světlý, přes sáček není vidět.
Zlatavá barva, květovo-travnatá vůně, z části připomíná bohyni.
Sladká květinová základová chuť, relativně plné tělo, slabá svíravost, bohatý dlouhý květinový dozvuk. Celkové působení co do síly nálevu je slabší, ale souhra tónů je více než dobrá.
Nejlépe chutnal čaj černý, dále čaj polozelený připomínající bohyni, na pomyslném třetím místě je čaj z ječmene, dále čaj jasmínový, který je překvapivě vydatný a hladký. Na posledním místě je čaj zelený, který je hrubý a vůbec neevokuje zmiňovanou dračí studnu – je silný, výrazný, ale hrubý (přesto nakopne nesrovnatelně oproti sáčkovým čistým zeleným čajům, které jsem u nás ochutnal). Nevím, jaká byla pořizovací cena, nebo kolik může stát celé balení, ale vše bylo dobré a mohlo by se objevit i u nás na pultech.
Tento testík mi potvrdil, jak slabé a kvalitativně nízké čaje u nás jsou k dispozici v takto porcované podobě. Každý ochutnaný čaj z prezentovaných sáčků je bohatý, má základ, který se zdá být neupravený – aromatem, dalším zpracováním a „zkrášlením“. Jediná dostupná varianta, jak si vychutnat sáčkový čaj, je plnit si pytlíky čajem doma – tak to dělá moje maminka se sestrou.