Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.



  • Lišejník islandský - Pukléřka islandská

  • Vložil Tomáš Klouda 19.3.2020, autor Tomáš Klouda


    caje

    caje
    Lišejník islandský patří spolu s lichořeřišnicí k nejlepším přírodním antibiotikům. Používá se při respiračních onemocněních, pro léčbu suchého a dráždivého kašle, ale i při zánětlivých stavech, zejména nosohltanu, sliznic ústní dutiny a trávicí soustavy. Zklidní žaludek, používá se na střevní katary a průjmy. Hořce chutnající lišejníkové kyseliny povzbuzují činnost trávícího traktu a tím chuť k jídlu.
    Slizové látky působí ochranně na sliznice hltanu a trávicích orgánů, především žaludku. Přispívají k lepší látkové přeměně. Lišejník má výrazný antibiotický účinek proti vícero druhům bakterií, čímž přispívá k léčbě zánětlivých onemocnění.
    Použití Lišejníku islandského
    Lišejník nachází uplatnění především při podráždění sliznic v ústech a nosohltanu a s tím spojeným suchým dráždivým kašlem. Kromě schopnosti slizů tišit poráždění, zvyšuje lišejník imunitu, velký význam má i jeho antibiotické působení. Hořká chuť také zvyšuje tvorbu trávicích šťáv.
    Mezi nejdůležitější účinné látky patří slizy, hlavně lichenin a isolichenin, pektiny, ligniny a lišejníkové kyseliny, vitamín A a jód, lišejníkové kyseliny, především fumaroprotocetrarová, protolichesterová a uzninová, caje
    caje
    Nadýchaný lišojník bílo-šedo-černé barvy, žíhaný list. Vůně typicky lišejníková, "houbovitá", lehce kořeněná. Chuť je výrazně nahořklá, nedoporučuji dlouhé nálevy, chuť je ale příjemná, pokud to lze říci - ušlechtile lišejníková, příjemné kořeněné nuance, připomíná složky v "bílých pu-erech". Co do účinků - velmi příjemné působení po vypití, doslova uvolňující bylina.
    caje
    caje
    caje