Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

2008 Tmavý Pu-erh Peletky (nugetky)


5.12.2010



Detailní popis nemá Spolek milců čaje k dispozici, psal jsem i e-mail o doplňující informace, bohužel prý tyto data nepřebírají. Rok, oblast, ani nic jiného není k dispozici.
Později jsem vyhledal, že se jedná o rok 2008 a oblast (area) Menghai.


150ml gaiwan/ 7-8g čaje, předehřev nádobí + nultý rychlý oplachovací nálev

1.nálev 95°C/10s - po zalití velmi tmavá barva nálevu oranžovo hnědé barvy, lehce zemitá vůně s podtóny lesního medu. Chuť se teprve rozjíždí, základní složkou je lehce krémová zemitá chuť s velice výraznou sladkostí, nepříliš pestrý, ale příjemný start. Dozvuk krátký, sladký, zemitý.
2.nálev 95°C/5s - podstatně tmavší nálev, krémová chuť, silnější zemitá složky, však nikterak agresivní. Opravdu velmi výrazná sladkost nálevu, povzbuzující účinek. Dochuť dlouhá, na patře krémová, s nasládlým zemitým závěrem na jazyku.
3.nálev 95°C/5s - mírné posílení nálevu, prakticky okamžitě sléváme, delší dochuť, základ však zůstává stejný, až do sedmého nálevu.
4.nálev 95°C/10s
5.nálev 95°C/10s
6.nálev 95°C/10s - barva se vyvíjí spíše do červena, připomíná barvu červeného vína, chuť stále stejná, nepatrně více krémová.
7.nálev 95°C/20s
8.nálev 100°C/20s - nugetky se pomalu rozpadají, dávají neustále konstantní hutný tmavý nálev s velmi sladkým krémovým charakterem.
9.nálev 100°C/30s - mírné oslabení nálevu, pouze výraznost chuti a dochuti, nepatrně slabší krémovost, stále sladký nálev.
10.nálev 100°C/45s - opět nepatrné, těžko postřehnutelné oslavení nálevu, velká výdrž, některé nugetky stále vcelku. Slabší celkový dojem, úbytek pestrosti.
11.nálev 100°C/5s - zde jsme pomohli zbývajícím nerozvinutým nugetkám a rozdrobili je. Okamžitě po zalití byl nálev zcela temný, neprůhledný, je nutné ihned slít. Plnější nálev, než u dvou předchozích, příjemné a nečekané oživení. Dozvuk opět dlouhý, krémový se zemitou nasládlostí.
12.nálev 100°C/15s - opravdu velice temný zakalený nálev, sítko je nezbytné (po tomto nálevu sítko opláchněte, příští nálev by přes něj neprotekl), obnovení výraznosti nálevu, srovnatelný s třetím silným nálevem. Chuť i dochuť opět pestrá, krémová.
13.nálev 100°C/40s - plný nálev, drží si vlastnosti, které jsou ve většině nálevů. Aftertaste slabší, stále však dlouhý, nasládlý se zemitostí.
14.nálev 100°C/60s - slabší celkový dojem, znatelný pokles, úbytek pestrosti, ústup krémovosti, delším louhováním je to ale stále uspokojivý nálev, výrazný je pokles dozvuku, středně dlouhý, méně pestrý.
15.nálev 100°C/120s - lehčí a světlejší nálev, mírná zemitá chuť, příjemný konec, vyzkoušeli jsme také ještě další dva nálevy, které byly také velmi příjemné, doporučuji také vyzkoušet, pořád za to ještě stojí.
16.nálev 100°C/200s
17.nálev 100°C/cca 10min

Díky vysokému počtu nálevů je vhodné podávat tento čaj pro více osob. Vhodný pro čtení a dlouhé povídání, celé čajování nám trvalo cca 3 hodiny klidného neuspěchaného popíjení.

Závěr: Povzbuzující čaj (nedoporučuji pít k večeru!) s nevšední dlouhou výdrží, vhodný zejména přes zimní období, vyvážený nálev krémové jemně zemité chuti s téměř konstantním charakterem jednotlivých nálevů. Tmavý puerh vyšší střední třídy. Odlišné jsou pouze počáteční a závěrečné nálevy. Po přípravě důkladně vyčistěte nádobí, po tomto čaji je tmavé (ostatně jako po všech tmavších čajích). Osobně jsem měl tmavé Puery zprotivené nízkými třídami, které člověku zkřivily ústa, tento mi však velice zachutnal a přiměl mě zajímat se o tmavé puery.

Cena: 182,-/100g

Prodejce: Čajovna Kuba Pařízek Jihlava

Dovozce: Spolek Milců čaje