Byliny - nečaje
Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.
Proskurník kořen
Info od prodejce:
Proskurník (Althaea) je rod rostlin z čeledi slézovité. Zahrnuje asi 12 druhů a je rozšířen od Středomoří po Střední Asii. Proskurníky jsou přímé byliny s dlanitými listy a růžovými nebo fialovými květy. V České republice se vyskytuje pouze proskurník lékařský, léčivá bylina využívaná v lékařství i léčitelství.
Účinné látky
Slizové látky (kořen až 35%). Hlavními složkami slizu jsou galakturorhamnany, glukany a arabinogalaktany. Dále jsou přítomny škroby (v kořenu až 38%), sacharóza (v kořenu asi 10%), asparagin (v kořenu asi 2%), betain, pektiny (v kořenu až 11%), flavonoidy, minerální látky, organické kyseliny a stopy silice.
Výskyt
Pobřežní křoviny, vysokobylinné porosty, vlhké a slatinné louky, příkopy, druhotně vlhká místa v okolí lidských sídel, břehy vesnických rybníků. Můžeme si ho vypěstovat ze semen.
Lidové názvy Proskurníku
Tato bylina je známa také pod názvy ajbiš, ajbíšek, albiš, hybíšek, ibiš, ibišek, ibiškový kořen, pople, proskur, proskurníkový kořen, římský pople, římský sléz, sléz vysoký, sléz zahradní, slézová růže nebo topolovka
Hlavními účinnými látkami jsou slizy, které usnadňují odkašlávání a mírní dráždění sliznic. Užívá se zejména při nejrůznějších zánětech sliznic dýchacího ústrojí, dále při zánětech močových cest či střev. Doporučuje se také při těžkých průjmech u dětí.[1][3] K podobným účelům se používá i v léčitelství, za nejúčinnější formu je pokládán macerovaný kořen.[4]
Suchý list krémovo-bílý, povrch kořene (obvod) je nahnědlý. Drcený kořen, drobná vlákna dřevnaté struktury kořene, kulaté zlomky připomínající větvičky i vetší zlomky ve tvaru "třísek". Vůně usedlá, dřevitá s lehkými kořennými náznaky.
Osobní popisek: vrchovatá lžička kořene na degustační sadu 100ml. Vroucí voda a 10min louhování.
Vůně: těžší, připomíná spíše pražené obilniny, velmi zajímavé vonné složky. Sladko-nahořklý základ.
Barva: tmavší žlutavá. Drobné zlomky na dně misky.
Chuť: nezaměnitelná chuť, těžší charakter, základ je sladký, lehounce nahořklé podtexty. Lehké náznaky citrusové trávy, pražený ječmen, specifická, velmi charakteristická bylinná složka, chuťově podobné, jako řasy, ale ne tak agresivní, sladké, delikátnější. Fascinující podoba a chutný celek.
Dochuť: po polknutí dominuje zcela sladkost, lehké doznívání citrusové trávy, velmi výrazné tóny řas, dojíždějící obilná složka, který je nyní ve spojení s řasami, podobná obilninám uloženým na kvas. Intenzitou je dochuť vysoko, dobou doznívání k deseti minutám. V závěru cítím i stopy "mýdlové" složky s končící chutí řas.
Cena: 50,-/100g
Prodejce: bylik.cz