Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

 • 2018 China Premium Ren Shen oolong

 • Vložil Tomáš Klouda 11.8.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Tento prémiový "Ren Shen Oolong" (Žen Šen Wu-long) pochází z čínské ostrovní provincie Hainan (Chaj-nan). Jedná se o nejmenší čínskou provincii. Ostrov je velmi krásný a vyhledávaný turisty. Základem tohoto čaje je vysoce kvalitní světlý oolong, složený pouze z nejmladších výhonků. Při výrobě jsou ještě vlhké lístky obaleny v prášku z kořenu čínského ženšenu a velmi malém množství prášku z kořenu lékořice. Čaj má velmi jemnou chuť světlého oolongu s květovými tóny a příchutí ženšenu. Náznak chuti lékořice je jen velmi nepatrný, ale v ústech vytváří příjemnou sladkost. Zdravotní prospěšnost ženšenu je obecně známa. Za zmínku stojí účinné látky, zejména saponiny, antioxidanty, polysacharidy a peptidy. Tento čaj určitě nezklame ani zaryté milce čistých ortodoxních čajů.
  Čaj je také nazýván Ginseng Oolong, Lan Gui Ren, nebo Kamínkový oolong
  Země původu: Čína
  Region: Hainan (Chaj-nan)
  Nadmořská výška: 400-600 m n. m.
  Čas sběru: duben 2018
  Příchuť: květinová, sladká
  Obsah kofeinu: Střední
  Varianta: Sypaný čistý oolong
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list voní sladkou bylinnou vůní, nuance lékořice a "kořenové" lehce aromatické složky. Bylinný charakter specifický, příjemný, sladko-kořeněný. Větší/menší "kamínky", 50:50, velké kamínky budou ukrývat bezpochyby vícelistý celek, menší kamínky pouze jeden lístek. Tmavší šedavo-zelené kamínky, poměrně pravidelné zahlazené tvary, pouze místy výčnělky po stoncích listů.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 4 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 4,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: 3 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 4,5 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 4,5 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Degustační sada 100ml, 2,5g listu, 85°C horká voda, louhování 3 minuty.
  Nahřátý list: intenzivní bylinné, lékořicové sladké nuance, lehké projevy květin, světlé příjemné svěží tóny, zcela relevantní kombinace těchto prvků!
  Vůně: nasládlá, jemná, bylinná.
  Barva: žlutavá (ani tmavá, ani mdlá světlá, akorát :) ) minimum prachu na dně misky
  Chuť: uhrančivá, stabilní, sladěná kombinace chutí, bylinno-květinový charakter, ženšenové projevy, jemně ozdobený celek lékořicí, svěží květinkový podtext. Absolutně jemný celek, příjemně pitelný, při převalování doušku v ústech zde působí náznaky hořké, sladký základ a lehounce kořeněná bylinná složka. Tento kousek má svůj charakter, stejně, jako například jasmín, nedokážu si minimálně jednou ročně tento čaj odepřít, je to unikátní kombinace, kterou buď milujete, nebo nesnášíte, ale sladký základ čaj dělá pitelným bez nadsázky pro každého.
  Dochuť: po polknutí ještě výraznější kontrast hořké-sladké, působení na celé ploše jazyka + sladká květinovo-bylinná složka na patře a na stěnách úst. Po polknutí vzlínání sladké "z krku", nesmírně příjemné působení, bez agresivity, či nějakých výstřelků, stabilní a vydatný aftertaste s dlouhým dojezdem. Lékořice a ženšen se zde proplétají mezi jemnnými květinkovými tóny, vše je v absolutní harmonii. Kamínky mají úctyhodnou výdrž, "prachový" obal drží mnoho nálevů a poté se začne drolit, v závěrečných nálevech listům pomohu rozbalením a prodloužím si tak požitek o 1-2 nálevy. Vynikající!
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list je vidět až při mehanickém odloupnutí obalu (prachu), listy tmavě zelené, tužší, "smačkané". Klasické oolongovité lístky, nepoškozené jednolisty, křehčí vícelisté celky vě větších kamíncích.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: 126,-/25g

  Prodejce: https://www.tea-legends.cz/