Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba Maté - Piporé Especial

 • Vložil Tomáš Klouda 17.1.2016, autor Tomáš Klouda
  Popis od prodejce:
  Pečlivě vybírané lístky s větvičkami, drobně mleté, dávají silný a vydatný nálev. Nať je sbíraná z divoce rostoucích keříků, které se sklízí jednou za 12 měsíců. Země původu: Argentina


  Suchý list hezky sestavený,bohaté množství větviček větších rozměrů ale tříděného vzhledu, list mi připadá velmi dobře stavěný – menší sekané listy s většími částmi – působí objemněji. Prach v přiměřeném množství, pouze aby dodal celku sílu – vše nasvědčuje tomu, že celek bude spíše jemnější. Označení Especial je právoplatné, na pohled je vidět lepší kvalita.
  Barva listu světlejší zelená, s žlutými větvičkami. Patří mezi jedno z nejsvětlejších matéček co jsem zatím měl.
  Vůně listu výrazná specifická bylinná s nakyslým charakterem. Vůně příjemná, nerušená, ani kouřová či jiná výraznější složka zde není cítit. Jemný dojem uhlazené vůně suchého listu.


  Barva nálevu zelinkavo-hnědá s drobounkým kalem, který neucpává bombillu ani nedrhne v krku.
  Vůně nálevu nakyslého základu, specifické bylinné yerba maté složky a lehounké kouřové složky, které působí skutečně vzdáleně.

  Chuť velmi jemná vyvážená, nic nedrhne na patře, vydatná bylinná chuť se slabounkou kouřovou složkou v pozadí, lehce nakyslý charakter s mírnou nasládlou složkou v pozadí. Delikátní průběh chuti, plná konstantní bylinná složka s příjemným sladkým podtextem hlavně v závěru chutě. Nepatrný náznak určité ovocnosti, nejspíše citrusů.
  Dochuť plná a dlouhá, příjemný plynulý přechod z chutě na dochuť, po polknutí hebké procítěné bylinné specifické prvky, lehce nakyslý primární prvek s chutným sladkým pozadím evokující lehké nádechy guarany a citrusů. Závěr dochutě spíše do sladka s příjemnými ovocno-bylinnými prvky. Při větším (tradičním) dávkování je celek hutnější, lehce hrubý, ale stále příjemný. Velmi dobré maté.

  Vylouhovaný list hezkého vzhledu, pestrá směska, hezké větvičky větších rozměrů a poměrně tmavě zelený list.

  Závěr: Chuťově plné, ale charakterem mírnější maté, vhodné pro začátečníky, klidnější popíjení, či pro ženy. Spíše středně povzbudivé účinky, rozhodně bych tento kus neoznačil za největšího „tahouna“ z pohledu povzbuzení. Delikátní kombinace chutí, procítěný průběh a složení, již dle listu se tato vlastnost dala předpokládat. Nakyslejší základová složka s takřka neznatelnou kouřovou složkou. Velmi příjemná cena, na českých shopech jsem tuto třídu especial nenašel – jedinečnost. V poměru s cenami klasického základního Piporé jež nabízí ostatní prodejci je toto opravdu velmi levné.

  Cena: 115,-/500g

  Prodejce: Pijumate