Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Pajarito menta limon

 • Vložil Tomáš Klouda 28.1.2018, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Yerba maté s přídavkem máty a limetky, výborné na přípravu za studena (terere), ale i za tepla chutná dobře. Několikanásobně vrstvené obaly dlouho uchovávají chuť této yerby. Datum doporučené spotřeby: 31.1.2017
  nadobi
  nadobi
  Suchý list vyvážený, dobrý poměr list/větvičky/prach. Větvičky drobnější, list různé velikosti, mírně nadprůměrné množství prachu, což bývá pro Pajarito typické a dává tak výraznější chuť.
  nadobi
  nadobi
  Barva listu klasická, světlejší zelená s žlutavými větvičkami.
  Vůně listu pronikavá, velmi intenzivní, souhra kořeněné mátové složky přecházející až do mentolových prvků s citrusovým, lehce štiplavým odérem nejvíce připomínající limetku/citron.
  nadobi
  nadobi
  Barva nálevu světle zelená, neprůhledná, kalný nálev, drobounký kal, který se po chvilce usadí na dně.
  Vůně nálevu pronikavá, protahující kořeněná s mátovou osvěžující vůní, intenzivní působení.
  nadobi
  nadobi
  Chuť bez výraznější hořkosti, základ nijak nezapadá. Mátová složka výrazně předčí vše ostatní, je to jako křivka grafu, která jde po usrknutí prvního doušku prudce nahoru, až daleko pod touto křivkou zůstává něžná citrusová složka, nejvíce podobná citronu. Máta zcela dominuje, zaplňuje chladivým pocitem stěny úst, působí jemně kořeněnou složkou na patře i na jazyku. Ta chladivá chuť máty na stěně úst je nesmírně příjemná, obzvláště v letních měsících je to neuvěřitelně osvěžující a příjemné. V samém závěru chutě lze cítit základ yerby, lehké bylinné specifické složky. I přes vyčnívající mátovou chuť je nálev vyvážený, bez agresivity, vše je stavěno nadmíru uspokojivě pro popíjení.
  Dochuť se po polknutí stabilizuje, mátová složka není tak vysoko výrazností nad ostatními tóny, stále dominuje, ale je mírnější. Citrusové příjemné složky, nyní více připomínají i limentku v kombinaci s citronem, mátová složka je cítit až v krku, při prodýchávání a vychutnávání dochuti se cítí člověk doslova protažen a chladivý účinek působí od úst snad až do plic :-) Prvky cesmíny jsou výrazné, ale přes výraznost máty je to pouhá kulisa a doplňující prvek.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list drobný, hezké svěží barvy, větvičky krásně svítí v zeleném celku.

  Závěr: Společně se Selectou je tento kus nejchutnějším pro přípravu za studena! I za tepla neskutečná lahoda, výrazností a kompozicí předčí drtivou většinu ochucených kusů – nelze než doporučit! :-)

  Cena: 155,- /500g