Byliny - nečaje
Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.
Ožanka kalamandra
Ožanka kalamandra podporuje tvorbu trávicích šťáv a vylučování žluči. Působí především při infekčních chorobách spojených s průjmy. Tiší křeče při střevních a ledvinových kolikách a odstraňuje nadýmání. Povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje dobré trávení. Stimuluje tvorbu žluči a činnost ledvin. Příznivě působí na revmatické potíže, dnu a bronchitidu.
Odedávna se využívají výborné účinky ožanky na zažívací trakt. Potlačuje bolesti a záněty v trávícím ústrojí, při chronickém zánětu žaludku a tenkého střeva. Ožanka působí při infekčních chorobách spojených s průjmy, při střevní úplavici i proti řadě patogenních mikroorganismů (např. proti salmonelám, zlatému stafylokoku, bakteriím tyfu, paratyfu a alfa-hemolytickému streptokoku). Pro své stahující účinky se ožanka využívá při léčbě astmatu, vykašlávání krve a zápalu plic. Přidává se do čajových směsí při revmatismu, dně a tvorbě písku v ledvinách. Zevně ve formě odvaru lze ožanku použít na léčbu hnisavých ran, bércových vředů či hemeroidů.
Obsahuje silice, třísloviny, hořčiny, furantilterpenové laktony, cholin, tanin, teucrioresin, sculattarin, glykosid, flavonoidy.
Suchý list velice drobný, důkladně sekané listy a stonky. Barevně je celek zeleno-hnědavý. Vůně připomíná nejvíce meduňku.
Vůně výluhu nahořklá, mírné vonné projevy, neurčité složky, nejspíše sušeného sena.
Barva výluhu světle žlutá, mnoho zlomků na dně misky.
Chuť výluhu velmi výrazně hořký, přirovnáním po bylinné stránce nejvíce ke gingko. Lehce kořeněná vedlejší složka připomínající vlaštovičník i svou hořkostí, ovšem ne tak štiplavé a ostré projevy. Hořkost je intenzivní, po prvním doušku se však již dá bez problémů popíjet, popř můžete ředit výluh vodou, či dochutit medem.
Dochuť výluhu enormně dlouhá, zde je kořeněná složka po polknutí potlačená, zůstávají čistě hořké syté složky s bylinným spektrem podobným gingko. Osobně mám hořké rád a dokázal bych si tuto bylinu představit ve směsce s jinými bylinami, kde by se vytvořila bohatá chuťová paleta působící po celém jazyku (balanc hořká, sladká, kořeněná) a pro co nejlepší účinek pro tělo.