Byliny - nečaje
Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.
Oxidované listy ostružiní
Oxidovane ostruzini
List je objemny, tmavsi zeleno-sede barvy. Vune je tezsi ovocna po nezralych ostruzinach s bylinnym podtextem. Listy oxidovany na 45-55%. Staci nasbirat kosik vstupni suroviny (jahodi, ostruzini, rybiz), poskodit strukturu listu zarolovanim listu v dlani a pote uzavrit neprodysne listy do igelitoveho sacku a dat do tepla (rozehrate auto na slunku, puda, zaskleny balkon). List takto oxiduje a je na vas, kdy jej otevrete, zacne posustet stavu a meknout, toho se nelekejte. Zpravidla cim dele, tim lepsi vysledek, ale 2-3 hodiny jako zaklad staci, ideal je 4-5. Az budete mit pocit, ze uz dal cekat nechcete, nebo ze uz by to mohlo byt, sacek otevrete a rozprostrete list a ususte jej. Na pude se da zvladnout vse do jednoho dne.
Priprava v degustacni sade - 100ml/3g/80°C/3min:
Nahraty list voni enormni vyraznosti po ovoci, sladko-nakysky zaklad s ostruzinovym zakladem a podtextem po ibisku.
Barva nalevu tmava, do ruda s odstiny hnede. Zcela bez kalu a prachu.
Chut je vyrazna, po napiti dominuje nakysla az trpka chut se sladkymi podtony. Zaklad tvori ovocna slozka po ne zcela zralych ostruzinach, v podtextu jsou bylinno drevite tony - jako cerstve vetvicky ovocnych keru. Trpke az dvirave projevy, predpokladam, ze je to zpusobeno nedokonalym zbavenim listu od vetvicel - kousky misty utekly a s listem se oxidovaly.
Dochut je mirnejsi ale stale pretrvava zpocatku trpka slozka prevazne pod jazykem. Zaklad tvori ostruzina s mirnejsi nakyslou slozkou, v pozadi pak pretrvava sladka drevito-bylinna slozka.
Vylouhovany list pomerne mekky, ale tuzsi, nez napriklad jahodnik. Barva je tmavsi zelena misty az do hneda.