Byliny - nečaje
Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.
Ostropestřec plod
Info od prodejce:
Ostropestřec mariánský zlepšuje regeneraci jaterních buněk, ovlivňuje tvorbu žluči a podporuje látkovou výměnu. Posiluje organismus, léčí různé druhy alergií, jako například kopřivku a sennou rýmu, osvědčuje se při astmatických záchvatech a odstraňuje nevolnosti při cestování.
Prvořadé použití ostropestřce je na onemocnění jater, v tom se velmi podobá jaterníku. Také proto se ostropestřec používá především jako stimulant jaterních funkcí při různých onemocněních a stavech ohrožení jater a tedy v podstatě k očistě. Jak již vyplývá z výše uvedeného, užívá se plodů ostropestřce zejména při nemocech či poškozeních jater, ke kterým dochází např. při žloutence, cirhóze či při nejrůznějších otravách, ať už v důsledku intoxikace alkoholem, drogami, průmyslovými jedy nebo houbami. Experimentálně bylo ověřeno, že podávání silymarinu ve všech těchto případech nejen urychluje regeneraci jaterní tkáně, ale mnohdy i výrazně zvyšuje naději k přežití (např. po požití muchomůrky). Léčí i žlučník a některé jiné choroby trávicího ústrojí. Ostropestřec pomáhá napravovat poruchy krevního oběhu, prospívá při nízkém tlaku, tonizuje cévy, příznivě ovlivňuje onemocnění srdečně-cévního systému, pomáhá i při migrénách a závratích.
Použití Ostropestřce
Používá se jako prostředek při špatném trávení, žlučníkových kamenech, kolikách a zánětech žlučníku a jater. Jako podpůrný prostředek pomáhá při dietách a k pročištění organismu. Zevně se užívá ke koupelím při hemeroidech, křečových žilách a bércových vředech.
Účinné látky
Hlavní obsahovou látkou je sylimarin, jedná se o souhrnný název pro flavonolignany, silybin, silydianin a silychristin (silycristin, silykristin), kterým se souhrnně říká silymarin. Dále jsou v plodech přítomny bílkoviny (asi 27 %), jedlý olej (okolo 30 %) složený z kyseliny linolové, olejové a nenasycených mastných kyselin, biogenní aminy tyramin a histamin, aminokyseliny, cukry, kvercetin, dehydroflavonol taxibolin a vitamin E v množství asi 500 až 800 mg/kg.
Výskyt
Tento bodlák pochází ze Středomoří, odkud se rozšířil. U nás je často pěstován a občas i zplaňuje, převážně v blízkosti zahrad, kompostů, podél cest.
Lidové názvy Ostropestřce
Tato bylina je též známá pod názvy Kristova koruna, mariánský bodlák, bejlí panny Marie, bodlák, bodlák Marie, bodlák ostrý, bodlák pestrý, jmelí panny Marie, kardus Marie, kotlačka, koření podjedové, ostropec, ostropes, podstřel nebo volčec.
Suchý plod v podobě zrnek, připomíná luštěninu, či obilninu, jako ptačí zob :-) šedé až načernalé, často žíhané plody, u "stopky" lemované, jasně ukončené. Vůně nevýrazná, připomíná obilninu, velmi specifický odér sena a sušených bylin. Před přípravou je doporučeno roztlouct plody v hmoždíři.
Příprava v hrnku:
Hrnek na bylinky s louhovacím sítkem 250ml, 2-2,5g listu, 3-5min louhování, 85°C horká voda.
Vůně nálevu: Neutrální, lehce obilná.
Barva nálevu: Světlounce nažloutlá. Na povrchu nálevu mastnota - obsah oleje..
Chuť: Nevýrazná chuť, nasládlý základ, vodový charakter, prázdné po chuťové složce. Lehký náznak chutě po pšeničné kaši/otruby.
Dochuť: Prakticky nulová. Krátké pokračování v obilninových náznacích a poté již nic.
//druhá příprava - 3g rozdrceny důkladně v hmoždíři a nasypány do džbánku - zalito cca 150ml. Nálev stále na povrchu mastný, obsah oleje v plodu. Vůně výraznější, obilninová až otrubová, trochu mi to připomíná rýžovou mouku přes vmísením do kimchi směsky. Podstatně výraznější základ, ale charakterem je prostě ostropestřec mírný. Důležité je mít uvolněnou slupku a dát průchod do nálevu bílému vnitřku. Chuť je jako slupky mandlí a rýžová mouka - tedy již namočené - rýžové pasty. Nasládlá příjemná mírná složka. Dozvuk rýžový, nasládlý, nepříliš výrazný, max 5minut aftertaste.
Vylouhovaný plod je tvrdý, po vylouhování černý, žíhaný, podrcený plod uvnitř bílý. Bez vůně.
Cena: 200g/36,-
Prodejce: Bylík.cz