Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Nobleza Gaucha Azul

 • Vložil Tomáš Klouda 8.12.2014, autor Tomáš Klouda
  Popis od prodejce:
  Nobleza Guacha is a company which belongs to the group Molinos Rio de la Plata S.A. It was founded 1902 and it is one of the most important companies in the food industry in South America.
  Nobleza Gaucha blue is a yerba with stem. An exclusive milling process is followed in order to obtain the perfect balance of leaves and stems. This makes a unique and lasting taste.
  The traditional taste of yerba mate!


  List poměrně světle zelené barvy, svěží odstín, žlutavé větvičky. Vyvážený poměr list/prach/větvičky, list spíše drobněji sekaný, větvičky místy i větší velikosti. Vůně vyvážená, bylinná lehce nakyslého základu s náznakem hořkosti v pozadí, velmi nepatrná kouřová složka, takřka neznatelná, jemný lehčí odér v porovnání s ostatními značkami.


  Vůně nálevu lehce kouřová, výrazné specifické bylinné složky s lehce nahořklým pozadím.
  Barva nálevu tmavě zelená, poměrně málo kalný nálev.
  Chuť výrazná, plná, decentně nahořklého těla, nepatrně kouřové pozadí, poměrně lehký svěží charakter, osvěžující bylinná specifická složka Yerby. V závěru lehce popílkové prvky se standardní nahořklou, zcela typickou složkou, toto maté je vyvážené, zcela demonstrativní pro argentinskou produkci. Lehounce nakyslé složky v závěru v pozadí evokující mírné citrusové složky. Hladký průběh bez svíravých prvků. Spíše ochlazující a velmi povzbudivý účinek.
  Dochuť dlouhá, lehce nakyslá, velmi plná s bylinným specifickým základem a lehounce kouřovou (spíše popílkovou) složkou v pozadí. Výraznější nakyslé složky, později jsou nadřazené hořkému základu, v závěru pak téměř citronové nádechy v pozadí za stále primární bylinné příjemné složky Yerby. Místy problesknou i jiné bylinné prvky, jako kopřiva, či listy lísky. Předlouhé působení prvků na patře i jazyku, v úplném závěru návrat zpět k nahořklým složkám na jazyku a výrazným bylinným prvkům.  Vylouhovaný list tmavší zelené barvy, převažuje drobnější list, stonky v menším počtu. Tužší list hezkého vzhledu.


  Závěr: pořizovací cena pod 3 EURa/500g je bezkonkurenční , chuťově poměrně stabilní typické argentinské maté. Rozhodně dobrá volba pro každodenní nenáročné popíjení, obzvláště, pokud propadnete matéčku jako já, velké balení se vám bude hodit – při každodenním popíjení maté velmi rychle mizí :-)

  Cena: 5,9 EUR/1000g

  Prodejce: www.mate-tee.de