Zelený čaj

Zelené čaje - čaj s žádným, nebo zcela minimálním stupněm oxidace. Takto zpracovaný čaj si uchovává katechiny – antioxidanty s příznivým působením na lidský organismus. Po sběru listyzavadají ve stínu nebo se ihned zpracovávají. Pro zamezení oxidace musí listy projít vysokou teplotou (kill green) a to v pánvích wok (čínský způsob) nebo pomocí horké páry (japonský způsob). Ve finále se lístky tvarují, suší a třídí.

Che Thai Nguyen


10.9.2010

Velice levný vietnamský zelený čaj. Sběr 2009 - i rok po zakoupení neztratil svojí chuť ani sílu, což u zeleného čaje nebývá časté. Musím uznat, že kvalitou předčí leckteré jiné zelené Che thai nguyen, nejlepší je odebírat přímo od vitnamců. Je to jejich nejčastější zelený čaj.

List převážně celistvý, jen místy potrhaný.

Příprava v konvičce: pouze jeden nálev, 3-4g/200ml, zalít 80°C horkou vodou. Louhovat 4-5 minut. Takovéto a mnohem silnější nálevy si připravují běžní lidí ve vietnamu, zpravidla nahází lístky do nádobky, zalévají a upíjí po celý den. Našince by jejich tradiční opravdu velice silný nálev takřka zabil. Popisovaná příprava v konvičce je šetnější a pitelná :-) Nálev je plný, velice silný, sladký s ovocno-travnatými prvky s lehkou trpkostí, která se stupňuje tím více, čím jsme blíže u dna konvičky - vhodné je dřevěnou hůlkou občas nálev promíchat - ideálně naráz slít.

Vícenálevová příprava: Gaiwan 100ml/4-5g, 80°C. Nutno velice bedlivě kontrolovat barvu nálevu tzn. dobu louhování - čaj je velice náchylný k trpknutí. V podstatě stejný efekt jako při přípravě v konvičce s tím rozdílem, že se nedočkáme trpko-hořkého překvapení. Snadno kontrolujeme dle barvy nálevu dobu louhování a rychle slijeme. Jediná výtka je snad, že nenalezneme tak výraznou sladkou chuť jako u nálevů z konvičky.

Závěrem: Velice silný vietnamský čaj, který dodá energii, tento list přímo od Vietnamců je vynikající kvality a obstojné vyvážené chuti, skvělá cena a mnoho dodané enegrie. Musím upozornit, že pro začínající čajomilce není tento čaj vhodný, mohl by je odradit nezvyklou hořkostí/ trpkostí, která je v che Thai Nguyen dosti výrazná.

Cena: pořízeno za 58,-/250g u vietnamce - zpravidla se pořizuje v čajovnách a čajových obchodech cca za 50,-/50g

Prodejce: prakticky každý vitnamský obchod s potravinami, tržnice, nebo čajovny