Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.



  • New York Tie Guan Yin

  • Vložil Tomáš Klouda 23.2.2020, autor Tomáš Klouda


    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    X POZNÁMKY
    LIST Suchý list voní sytou praženou vyraznou ořechovou složkou s těžšími prvky květin v pozadí. Barva listu tmavší, hnědavá, tmavě nazelenalá až kovově šedá. V celku převažují ne zcela precizně rolované kuličky (tzn volnější smotky),místy koucené drátky. Zajímavá, tradičnější podoba.
    NAHŘÁTÝ LIST Nahřátá vůně listu v nádobě je pronikavá, těžší, se zajímavou ořechovou stopkou (slupky z para ořechů, betelový ořech) a pozůstatkem bylinné složky. Při delším napaření je cítit čerstvé vlašské ořechy
    BARVA NÁLEVU Barva nálevu je tmavá, hnědavá, minimální množství prachu, žádné zlomky v misce. Barva v dalších nálevech je zlatavá.
    VŮNĚ NÁLEVU Vůně nálevu je v základu ořechová, ale podstatně pestřejší než byla v nahřátém listu. Jsou zde bylinné i květové prvky, ale betelový ořech vévodí.
    CHUŤ Chuť je hořko-sladká, poměrně vybalancovaná, cítím svěží základnu květin, sytost ořechů, hutné pražené tóny v podtextu. Prvni dojem je svěží, ale okamžitě po rozvinutí doušku po jazyku celek ztěžkne. Středně široké spektrum chutí s hlubokou základnou.
    DOCHUŤ Dochuť - Těžší pražené složky působí po polknutí téměř jako likérek. Po polknutí již není po vegetální složce ani památky, mírné problesky květin, ale pražená a ořechová složka dominuje. Betelový ořech v dochuti je výrazný, svébytný, originální. Příjemný čaj a načasovaný na podzim, kdy jej testuji - ideal - hřejivý s hlubokým chuťovým požitkem. Doba doznívání velmi dlouhá, závěr je sladší s tóny pražených obilnin a květovou lahodnou složkou, která přes slábnoucí pražené tóny vylézá. Velká výdrž i při standardní přípravě v testru - 3 plné nálevy.
    VYLOUHOVANÝ LIST Hnědavý "pomačkaný" list, převažují jednolisty, ojediněle vícelisté celky, místy zlomky.

    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    Zdroj: dar od kamarádky, která byla NY