Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

Nepál Sandakphu Himalayan Ruby Autumnal 2011


15.3.2012

list
//obrázek sdílen se souhlasem prodejce (degustovaný čaj je druhý z prava)

Info od prodejce:
Sandakphu Peak ležící na nepálsko indické hranici je se svými 3636 m nadmořské výšky nejvyšším vrcholem v oblasti. Nároky si na něj dělá jak Západní Bengálsko, tak Ilam. Ze stejnojmenné továrny situované k vesničce Jasbire je na tento vrchol úchvatný výhled. Čaje Sandapkhu jsou zpracovávány ze sběrů okolních pěstitelů. Produkce Sandalphu sahá od specialit jako jsou bílé a žluté čaje, přes himálajské oolongy až k čajům doplněným o divoké himálajské byliny.


Suchý list tmavý, typický pro AF, červeno-hnědá barva listu.

Jednonálevová příprava:
4g/250ml rýžový porcelán konev, předehřev nádobí
Barva načervenalá, hutný nálev.
Vůně intenzivní medová a pryskyřičná
Chuť plná, klásně se převaluje v ústech, hutný uspokojivý celek, extrémně plný medový svěží nálev (ale už je na čaji znát, že je nějakou dobu po sběru - svěžestí není tím 1A) s pryskyřičnými prvky a krásnou ušlechtilou dřevitou a kořeněnou složkou v pozadí.
Dochuť mocná, extrémně dlouhá, vynikající celek, svěží medové složky se zralým ovocem, závěr kořeněný s pryskyřičným živým dojezdem.

Vícenálevová příprava:
Tester 150ml, 8g, předehřev nádobí, zaléváno vroucí vodou
časy 15/10/25/45/80/150/300
První dva nálevy poměrně uspokojivé, říkali jsme si, že se čaj teprve rozjíždí, dál už ale nenásledovalo nic, jen medové lehce pryskyřičné nálevy. V prvních dvou byl zajímavý rozjezd, příjemná kořeněná složka a intenzivní medová a pryskyřičná chuť. Další nálevy bez duše, prázdné. Dochuť byla průměrné u prvních dvou nálevů, u dalších podprůměr jak délkou trvání, tak pestrostí.


Vícenálevová příprava:
Tester 150ml, 5g, předehřev nádobí, zaléváno vroucí vodou
časy 30/50/200
Plné nálevy, uspokojivé, místy probleskne lehce přetažená dřevitá složka, při více pokusech by se dalo doladit, ale až na tyto drobné nedostatky mi tato příprava vyhovovala. Krásné medové tóny, ovocný nádech, pryskyřičné podtóny, živá kořeněná "třešnička na dortu" - takto vypadaly všechny 3 nálevy - v posledním úbytek kořeněných prvků, ale stále plný. Dochuť výrazná, kořeněná složka na patře, krásné medovo-ovocné tóny na jazyku. Příjemné dřevito-pryskyřičné tóny v závěru.

Vylouhovaný list hezkého vzhledu, vesměs trochu lámaný list, přesto však zůstávají velké celky potrhaných listů. Krásný jiskrný červeno-hnědý list.
list
//obrázek sdílen se souhlasem prodejce (degustovaný čaj je první z leva)

Závěr: Příjemný silný čaj, trochu mě zklamal vícenálev, ale ostatní testované přípravy byly velmi uspokojivé, komplexní hutný celek a osvěžující efekt.

Cena: dodám později, neznám cenu pro prodej sypaného, pouze přímo k přípravě na místě

Dovozce: Darjeeling.cz

Prodejce: Čajovna Kuba Pařízek Jihlava