Ovocné a ovoněné čaje

Ovocné a ovoněné čaje - směsky uměle ovoněné, "čaje" obsahující kandované a sušené ovoce.
Směsky mohou obsahovat i čajové lístky, v celkové chuti však nejčastěji zanikají.

 • Nepálský černý čaj ovoněný skořicí

 • Vložil Tomáš Klouda 18.6.2017, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Popis od prodejce:
  „Čaj, čaj, čaj!“ – volání, které na indickém subkontinentu uslyšíte všude. „Čaj“ tam totiž znamená čaj! Tím však veškerá podobnost s tím, co známe z českých supermarketů, končí. Čaj z Nepálu a Indie je kvalitní, nejvyhlášenější na světě. Tento má navíc kořeněnou příchuť: je ovoněný skořicí. Originální balení nepálského černého čaje z distriktu Ilam obsahuje cca 25 g sušených lístků výborné kvality. Ilam je oblast v Nepálu, proslulá čajovými zahradami. Jen pár kilometrů přes hranice leží indický Darjeeling, kde se rodí proslulé „šampaňské mezi čaji“. Díky shodným podmínkám pro pěstování dosahuje čaj Ilam rovněž prvotřídní kvality. Dárkové balení obsahuje cca 25 g ovoněného čaje, který je uzavřen v neprodyšné fólii, aby zůstal dlouho čerstvý. Ozdobný plátěný měšec lze použít samostatně, má jednoduché stahovací zavazování. Návod k přípravě čaje je uveden na obalu. Můžete si s tím „vyhrát“ jako čajový odborník, anebo jednoduše zalít vroucí vodou a slít po pár minutách. Tak jako tak pochutnání zaručujeme! :)
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list je zcela typický pro DJ/Nepál, drobnější různobarevné lístky s bsahem větviček. Tmavší list by odpovídal podzimnímu sběru. Barva je převážně šedo-černá, místy naoranžovělé větvičky a místy zelený lístek. V listu je přidána mletá skořice, při přesypávání ze sáčku byla na dně jen skořice, kousky by byly lepší volbou, v listua při přípravě by se rovnoměrně dávkovalo a výsledky by tak byly stejné. Takto bude více skořicové až dno, kdy přijde na prach řada. Vůně jemně kořeněná, násládlá, výrazné tóny skořice samozřejmě.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Jednonálevová příprava:
  Keramická konev 350ml, 5g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí. Nahřátý list: Lehounce dřevitá, příjemná kořeněná a nasládlá vůně po skořici.
  Vůně nálevu: v podstatě čistě škořicová, jemné náznaky dřevin.
  Barva nálevu: hnědavá, poměrně světlá, karamelová.
  Chuť: primárně skořicová chuť, ale výsledek je lepší, než jsem čekal, jemné dřeviny v pozadí, kořeněná decentní složka. Sladký základ s lehce nahořklým, minimálně svíravým podtextem. V pozadí je lehce promítá čerstvý lískový oříšek.
  Dochuť: Po polknutý sladká hladká dochuť, která trvá cca 12 minut. Převažuje skořice, jemné krémovo-oříškové podtexty, obzvláště po pár minutách se lískový čerstvý oříšek krásně projeví. Příjemný výsledek, nálev krásně sedne do žaludku, mírně hřejivé projevy a ukliňující efekt.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list sekaný, typický pro nepálské čaje, tmavě zeleno-hnědavý list, přijatelný poměr větviček.
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Cena: výhra ženy

  Prodejce: Thao.cz