Byliny - nečaje
Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.
Info z https://botanic.cz/herbar/muira-puama:
Muira Puama
Voňatec vejčitý, Ptychopetalum olacoides, Ptychopetalum uncinatum, Ptychopetali lignum, potency wood, potenzholz, murapuama, marapama
Kategorie:Stimulant
Původ:Brazílie
Jižní Amerika je plná rostlinek. Jednou z nich je i tak zvaná Muira puama, nebo také česky - Voňatec vejčitý. Jedná se o středně vysoký strom dorůstající se kolem 5 metrů. Se svým původem v Brazílii a čeledí olaxovitých, je Muira velmi oblíbeným zástupcem exotických léčivých rostlin s afrodiziakálními vlastnostmi. Ale o tom až za chvilku.
Muira má malé lístky velké cca 2x3 centimetry. Květy mají štiplavé aroma, nemálo podobající se jasmínu. Kvítky jsou bílé a drobné. Nejúčinnější částí rostliny je kořen. Tuhý, vláknitý s tenkou kůrou nemá sice žádné aroma, zato je plný aktivních látek.
Kořen rostliny byl využíván jihoamerickými kmeny již před stovkami let. Muži z těchto kmenů žvýkali kořeny Muiry, aby jim doplnily jejich mužskou sílu. Dnešní medicína se snaží pohlížet na rostlinu trochu z jiného úhlu. Zjistilo se, že látky u Muiře dokáží snižovat rozklad acetylcholinu na nervových zakončeních. Díky tomu se často užívá při léčbě Alzheimerovi choroby. Pojďme si nyní povědět, jaké látky jsou zodpovědné za tyto účinky.
Obsažené látky v Muira puama
Základním stavebním prvem jsou alkaloidy, především muirapuamin. Dále jsou to esenciální oleje, lupeol, flobafen, rostlinné steroly nenasycené mastné kyseliny a další.
Jaké má Muira účinky?
Zmínili jsme si již afrodiziakální působení. Rostlina však může působit i jako tonikum. Dokáže povzbudit tělo při celkovém vyčerpání, jak fyzickém, tak i psychickém. Užívá se pro zmírnění průběhu menstruace, při léčbě revmatizmu a svalolé paralýzy.
Muira puama a názory lékařů
Tato rostlinka je pro farmakologický svět velkou neznámou. Proto se v posledních letech stává cílem nejrůznějších studií a odborných článků.
Osobní popis:
Prášek je světle zelené barvy, barevně, jako starší čínská sencha. Mletí je jemné, uchování v pořádku, prach nehrudkovatí. Vůně je silně nahořklá, připomíná kombinaci lékořice a křenu, silně aromatický celek.
Příprava 1 zarovnaná čajová lžička na 200ml. Zaléváno vroucí vodou a 10 min trvající výluh prachu - není nutno vařit, mletý kořen víc nedá, smysl by to mělo u celého/kouskovaného kořene, ale takto ne.
Vůně bylinná, silně nahořklá, nedá se příliš porovnat s ničím, co znám. Lehce kořeněné tóny, náznak lékořice, jinak dřevito-ječmenná (zelený ječmen) základna.
Chuť je sytá, silně hořká, ale ne svíravá, hořkost padne na jazyk těžce, ale po vteřince se tomu dá přijít na chuť, pokud hořké máte rádi. Jinak hořké je to obdobně, jako pelyněk. Zpodobnění nalézám pouze v kombinacích Vilcacory, lékořice a zeleného ječmene, štiplavé šťávy nezralého vlašáku (proto ta fotka s ním) a snad i křene při svébytné kořeněno-hořké základně.
Dochuť je mírnější, hořkost si sedá a celek je širší, dokonce i lehká sladkost prostupuje na začátek jazyka, kde působí zelenější prvky ječmene, jinak je celek echt bylinný, kořeněný, hořký. Přibližně uprostřed doby doznívání (je opravdu dlouhá díky syté hořkosti) je záchvěv hladké lékořice, v závěru dominuje jen bylinná kořeněná složka se ztrácející se hořkostí.
Účinek u těchto bylin bývá patrný až po týdnu pravidelné konzumace. Jestliže se ale tento bylinný výluh pije jako afrodisiakum, zvyšuje logicky produkci hormonů, měl bych to tedy pocítit i co do razance cvičení. Produkt si nechávám na letní akumulaci síly, kdy necvičím a budu bylinu pravidelně popíjet - poté by se měl dostat účinek v podobě agresivní, výbušné energie při cvičení. Uznávám, že bylina samotná k popíjení příliš není, ale pokud bude mít účinek, proč ne - stejně tak popíjím pravidelně kotvičník zemní, ovšem forma prášku této byliny se mi zdá praktičtější :-)
Zdroj: www.cajovydum.cz
Bylina od paní/slečny Mňačkové, výměna :-)