Ovocné a ovoněné čaje

Ovocné a ovoněné čaje - směsky uměle ovoněné, "čaje" obsahující kandované a sušené ovoce.
Směsky mohou obsahovat i čajové lístky, v celkové chuti však nejčastěji zanikají.

 • Motýlí křídla - ovoněný zelený čaj

 • Vložil Tomáš Klouda 19.6.2014, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Zelený čaj ochucený: Zelený čaj Sencha, kousky ananasu, vousatky, kandované višně, květ jasmínu, aroma. Ve směsi jsou použity jen ty nejkvalitnější suroviny.
  Chuť čaje: s příchutí jasmínu a sladkých višní.
  nadobi
  Suchý list poměrně bohatý a úhledný, převažuje čínská sencha s různou velikostí listu, hezká je ve směsce citronová tráva, velká stébla, užší stébla vousatky, zcela vyjímečně květ jasmínu a kandovanou višeň jsem nenalezl. Celek je dosti tmavé zelené barvy, zesvětlují jej jen stébla citronové trávy a vousatky. Vůně se k celku příliš nehodí, evokuje nám to s ženou vyloženě sladké ovocné žvýkačky po višni. Cukerný vonný základ je na jednu stranu přitažlivý, ale z obsahového hlediska se nad charakterem trochu pozastavuji.
  nadobi
  Jednonálevová příprava:
  Konvička rýžový porcelán 250ml, 4g listu, 75°C, 4 minuty louhování.

  Vůně: značně úspěšně překrytá travnatá hrubá chuť čísnké senchy sladkým aromatem - višňové tóny velmi sladkého základu s náznakem citronové trávy v pozadí. Až při delším nasátí vůně nálevu zle cítit překrytou travnatost.
  Barva: žluto-zelená, průhledná, světlejší barva. Zlomky na dně misky v stále ještě přijatelném množství - různá velikost listu = přítomnost prachu a zlomků.
  Chuť: první doušek zaplní ústa konstrast hořké a sladké chutě - základ senchy nahořklý, ale aroma zaplňuje ústa esencí sladké dětšské žvýkačky s příchutí višně. Celek je lehce svíravý, aroma naráží na travnaté prvky v pozadí, lehounké tóny citronové trávy, v aromatu je cítit lehounká složka máty/eukalyptu - protzahující efekt. Tělo je plné ale tóny nepřirozené, přílišná sladkost, která rozhodně nevzešla z přítomných surovin.
  Dochuť: středně dlouhá dochuť - počátek doznívání sladká s aromatem višně a náznaku máty, traviny v pozadí, lehká svíravost, nahořklé podtóny. Poměrně rychle aroma ustupuje a višňové prvky jsou cítit vzdáleně jen na patře, pouze slabá esence, travnaté prvky poté přecházejí do popředí a celek je hrubší, svíravější, v pozadí višeň s prvky citrusové trávy.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list relativně světlé zelená barvy čaje, tuhá stébla citronové trávy, čínská sencha má list poměrně měkký, žilkovaný, vesměs trhané větší jednolisty, vcelku velké množství zlomků.
  nadobi
  nadobi
  Závěr: Co do chuťového hlediska - relativně zajímavá umělá složka v kombinaci s plným tělem zeleného čaje, přijatelná míra svíravé složky - rozhodně však nelouhovat déle, nebo zalévat teplejší vodou - nálev by se stal nepitelným. Ovoněný charakter čaje se vybízí k podávání dětem, ale rozhodně bych si toto neriskl vzhledem k obsahu aromatických složek a bezpochyby i sladidel (evokující tóny višně - žvýkaček - možný obsah aspartamu). Přemýšlím o vhodném popíjení tohoto čaje - nejspíš po obědě jako přeslazený dezert :-)

  Cena: 80,-/50g

  Prodejce: Čajovna Kuba Pařízek Jihlava, sypanycaj.eu