Pu-erh

Pu-erh - označení pro tmavý čaj (hei cha, chej čcha) pěstovaný v čínské provincii Jün-nan. Pchu-er se vyrábí, až na pár výjimek, z jednoho druhu čajového keře, ta-jie, v doslovném překladu název znamená "velký list" a zpracovává se užitím dodatečné oxidace čaje. Rozdělujeme jej na dva druhy - zelený (sheng, raw) a tmavý (shu, ripe).

Mini Pu-erhy14.4.2009

při návštěvě čajovny jsem byl rozhodnut koupit si nějaký puerh...ale hle v kapse málo peněz...pak jsem uviděl neprůhledný válec a na něm - minipuerh

jedno hnízdečko stálo 6,-...za zkoušku nic nedám...

v gaiwanu vydržel 8 dobrých nálevů (celkem 9 ale ten poslední už dobrý nebyl)...mám sheng cihlu a není tak dobrá jako tyto minihnízdečka, čaj má slaďounký dozvuk,postupně jak se hnízdo rozkládá, chuť se mění, asi každý nálev má o něco jiný tón...příjemná zkušenost za relativně nízkou cenu...doporučuji, stojí za vyzkoušení

Mini Puerh - 2008 Raw Puerh Mini Tuo (Xiaguan Factory) | 2008 Xiaguan Sheng Puerh Xiao Tuo

 


 

našel jsem ho zde,odpovídá balení i popis kterým jsem si nebyl jist (přeci jenom je to dlouhý název k těžkému zapamatování):

http://jingtea.com/tea/puerh-tea/mini-puerh-2008-raw-puerh-mini-tuo-xiag...

 

došel jsem si pro něj znovu a udělal pár fotek:Hezký zážitek, doporučuji!

 

 

Mini puerh Black

též za 6,- musím říct že asi nemám v oblibě moc žádný černý puerh, měl jsem 2 střední třídy, 1 nízké a tyto minipuerhy a neoslovily mě...

takže tady je alespoň foto - toto je black puerh ale stejný nálev vydá i black puerh ječmen a chryzantéma akorát že tam plavají kousíčky lístků na hladině..no něco strašnýho, mé chuťové buňky odmítaly, přítelkyně to taky nesnesla... Nedoporučuji!!!

 

Mini puerh Jasmín

Pod tímto názvem jsem tento kousek kupoval, ale ve skutečnosti to je shu puerh mixnutý nejspíš jasmínovým zeleným čajem. Než jsem tento čaj uvařil, myslel jsem že to je sheng puerh ovoněn jasmínem, ale když jsem viděl jakou to má barvu, došlo mi že to bude shu se zeleným čajem a měl jsem obavy, protože minulé shu bylo otřesné.

Udělal jsem oplachovací nálev. Při prvním nálevu se minipuerh rozpadl na kousky a dával dost tmavý nálev. Kupodivu oproti mini shu z minula, chuť tohoto "jasmínového" byla dost dobrá, typická chuť shu (podobná jako u těch hnusů, ale v této kombinaci to je výborné,navíc je tu výraznost opravdu malá a vyvážená s ostatníma tónama) + jasmínová chuť + náznak zeleného čaje. Foto je z druhého nálevu. Chce to okamžitě slévat po zalití, protože při slévání to teče přes ty kousíčky pomalu - řídil jsem se většinou podle barvy nálevu, nesmí být až moc tmavá. Doufám jen, že jsou všechny kusy tohoto puerhu stejně vyváženy a že to nelisují jen tak, jak se tam co nasype, ostatně o tom se přesvědčím, až půjdu kolem čajovny a koupím znovu. Čaj vydržel 6 nálevů, šestý už byl dost světlý a chuť slabší, ale pořád se dal pít.Závěrem: Čaj se za 6,- opravdu vyplatí, po pravdě jsem se bál jaký bude a mile mě překvapil. Doporučuji.