Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.

Feng Huang Dan Cong Mi Lan5.12.2009
Středně tmavý delikátní oolong ze zahrad jihočínské provincie Quangdong. Přívlastek "MI LAN" má tento čaj díky své chuti a vůni - MI (medová) LAN (orchidej).

Suchý list je úzký a podlouhlý, voní jemně praženě s těžkými ovocnými tóny.
Pro gřípravu se hodí buď gaiwan, nebo malá konvička pro přípravu Gong-Fu Cha.

5g/100ml
Doporučujeme předehřát si nádobí před přípravou.

0. nálev: list zalit 90°C horkou vodou a okamžitě slit.
1. nálev: silná vůně po napaření a zalití, voní po přezrálém ovoci až povidlově. Chuť sladká, nepatrně pražená, chuť po ovoci se teprve rozjíždí, krátký dozvuk. 90°C/10s
2. nálev: Chuť rozmanitější, od přezrálého ovoce, květin až po příchuť povidel a začíná se objevovat výrazná příchuť liči. Lehce natrpklá, středně dlouhá ovocná dochuť. 90°C/15s
3. nálev: plná chuť s tóny liči a  medu, pocit lehce kořeněné dochuti. Báječný dlouhý aftertaste s příchutí liči. 90°C/20s.
4. nálev: povidlové tóny ustoupily, je cítit takřka převážně liči, jiné přezrálé ovoce a kořeněno-ovocná dlouhá dochuť. 90°C/35s.
5. nálev: chuť mírně polevuje, proto přidáme teplotu vody, dozvuk mírně slabší, chuť stejná. 95°C/45s
6. nálev: chuť slabší, dochuť středně dlouhá. 100°C/minuta
7. nálev: Chuť ztrácí na síle, jemná příchuť ovoce, však stále příjemný nálev. Dozvuk minimální. 100°C/90s
8. nálev: vodový nálev bez dochuti, ovocná příchuť. 100°C/2 minuty

Cenově je tento vynikající oolong trochu výše, ale za vyšší cenu nabízí i vynikající chuťové zážitky - velice zajímavá, nevšední a omamná chuť, bez sebemenších negativních prvků, která nastartuje Vaše chuťové buňky. Jediná škoda je, že vůně se nedá nijak znázornit, každý si tedy tuto podmanivou vůni musí při svém šálku čaje užít na vlastní kůži.


Prodejce: Čajovna Kuba & Pařízek