Bílý čaj

Bílé čaje - po sběru se čajové lístky nijak nezpracovávají. Nejdříve se nechají zavadnout, poté se suší na slunci. Bílý čaj se nepraží ani neoxiduje, a proto si uchovává jemné složení a jedinečnou chuť. Nakonec se čajové lístky třídí podle velikosti. Nejlepší jsou mladé, vrcholové, nerozvinuté lísty.

Yue Guang Bai - Bílý měsíční úsvit4.6.2010

Bílý Pu-erh. Spíše než Pu-erh by si zasloužil tento čaj jiné označení, jedni ho udávají jako zelený, jiní jako bílý, další jako Puerh (zdrojový list, ze kterého se následně lisuje Pu-erh je Mao cha. Označení Pu-erh by dle správného deklarování měl nést pouze čaj, který byl slisován a je připraven k archivaci k dalšímu dozrávání.), budeme ale respektovat deklaraci dodavatele a proto i my uvádíme tento čaj pod zařazením Pu-erh. Nevšední čaj z velkolisté odrůdy yunnanského čajovníku Da Ye. Po sběru se nechal zavadnout a poté byl sušen v horkovzdušném tunelu. Tento čaj by měl mít potenciál k dalšímu zrání, nyní jako čerstvý se přibližuje k zeleným a bílým čajům, později po archivaci bude spíše jako čaj červený.

List nelámaný, s vysokým podílem ochmýřených tipsů.

7g/150ml gaiwan (lze i Yixing konvička), předehřáté nádobí + oplachovací nálev.

1.nálev - 90°C/15s: vůně medovo-květinová, barva nálevu světle hnědo-žlutá, chuť i vůně jsou charakteristické pro bílé pu-erhy - houbovo-lišejníkový základ (to ovšem není nic negativního, tato chuť je jen nepatrná a příjemná, lidé si nedokáží představit tuto chuť a předem nad tímto popisem čaj mnohdy zavrhnou), chuť omamně medová s květinovými složkami, lehce natrpklé pozadí chuti. Dochuť dlouhá (cca 10 minut), sladká, medově květinová.
2.nálev - 90°C/20s: lehce tmavší nálev, mnohem medovější, květiné příchutě mírnější, uhlazenější. Dochuť o něco delší, opravdu dlouho po vypití je cítit na patře příjemná sladká květinovo-medová chuť.
3.nálev - 90°C/30s: opět tmavší nálev s lehce ovocnou chuťí a stále medovou převažující složkou. V dochuti je cítitkombinace medu, květin a ovoce, lehce se zkracuje délka dochuti.
4.nálev - 90°C/45s: mírný pokles chutí, čaj si však stále drží svou sílu. Dochuť slabší, stále však řádově v minutách, příchuť ovoce a květin, medová složka se ztrácí.
5.nálev - 100°C/60s: zvýšení teploty vody, čaj se opět probudil a dává silnější a tmavší nálev (od prvního nálevu se čaj změnil k nepoznání, nyní je spíše k červeným čajům), takřka totožný s 3.nálevem, medovitost se navrátila pouze slabá, dochuť delší, květinová a lehce "houbová" příchuť.
6.nálev - 100°C/ 90s: nepatrný pokles chuti, převládá houbovo-bylinný základ s květinovými tóny a nepatrnou ovocnou chutí, medová složka se téměř vytratila. Dochuť mírně slábne, má však stejné vlastnosti jako v předchozím nálevu.
7.nálev - 100°C/ 120s: pokles chuti, barvy, vůně a dochuti, více výrazná základová houbovo-lišejníková chuť s příjemnými květinovými prvky. Velice zvláštní kombinace, oproti prvnímu nálevu je to jakoby zcela jiný čaj.
8.nálev - 100°C/ přes 3 minuty: příjemný lehký nálev s medovou chutí, síla nálevu je malá, dochuť takřka nulová.

Závěr: Chuť je prakticky stejná jako u lisovaných bílých Pu-erhů, s tím rozdílem, že pokud má tento čaj potenciál k zrání, měl by dozrávat o něco rychleji. Kvalita listů je také o něco vyšší než u lisovaných koláčů. Velice povzbuzující příjemný čaj, který zanechává příjemnou chuť na patře dlouho po vypití.

Dodavatel: Teanet


Prodejce: Čajovna Kuba & Pařízek