Ovocné a ovoněné čaje

Ovocné a ovoněné čaje - směsky uměle ovoněné, "čaje" obsahující kandované a sušené ovoce.
Směsky mohou obsahovat i čajové lístky, v celkové chuti však nejčastěji zanikají.

Mate Kokosové mléko


Vložil Tomáš Klouda 6.12.2012, autor Jana Kloudová


nadobi
Info od prodejce
Složení: mate (min.85%), plátky kokosu (min.5,3%), aroma, kousky bílé čokolády, květy heřmánku římského, bambusové výhonky.
Příprava: vodou o teplotě 80 °C zalejte čaj v poměru 1,5dl na 1 čajovou lžičku, pokud čaj louhujete v konvici, pak navíc 1 lžičku na konvici. Ponechte 3-5 minut louhovat. Poté přeceďte. Upozornění: Není vhodné pro děti.
Země původu: Brazílie
nadobi
Suchý list působí na první pohled poměrně hezky, na druhý už tak oslnivý není, Yerba maté pouze listy mdlé barvy, velikostně i vzhledem typické brazilské maté, hezký je heřmánek i kousky kokosu, ALE list voní příliš po kokosu, což by těch pár plátků kokosu těžko zvládlo, tedy předpokládám, že je zde dost aromatu.
list
Příprava:
Kalabasa 250ml, 9g listu, 80°C horká voda, louhování 7minut.

Vůně: kokosové nasládlé tělo, kokos je dosti ovlivněn květovými tóny heřmánku.
Barva nálevu: žlutavý nálev, při delším louhování s odstíny zelené.
Chuť: při louhování 9g/7min je chuť poměrně plná s kokosovým tělem a hořko-sladkou základovou chutí, pouze v pozadí se postupně zvýrazňují nahořklejší složky Yerba maté. Závěr hořko-sladký s dozníváním chutě sušeného kokosu a výraznější nahořklé složky a specifické chutě matéčka. Při delším louhování, nebo vetší gramáži listu se celek promění v agresivnější celek, kdy kokosová složka vůbec nesedí k výraznějším tónům Yerby, celek není svíravý, ale kombinace prvků není vhodná.
Dochuť: při zmíněné kratší přípravě (7min) je dozvuk středně dlouhý, hořko-sladký, jemnějších kokosových složek, na povrch se dostávají i tóny heřmánku, které jsou cítit v pozadí, lehká hořká chuť Yerby coby vedlejší chuť. Zde naopak oproti chuti se celkový charakter dochutě směruje v průběhu času spíše do sladka, zvýrazňují se jemné "olejnaté" kokosové složky s heřmánkovým podtónem, Yerba v závěru je cítit minimálně. Při delším louhování, či větší gramáži použitého listu je dozvuk hrubší, více nahořklý a stejně jako v chuti nepasuje kokosová složka k složkám Yerby. Celkově nelze moc zvyšovat teplotu vody, přináší až svíravé složky v dozvuku.
//poměrně by mě zajímala nutriční hodnota tohoto čaje, v misce, kde jsem fotil nálev zůstal silný mastný povlak po kokosovém oleji - kokosový olej není příliš kvalitní.
list
Vylouhovaný list klasického vhledu brazilského nejrozšířenějšího maté - převažuje pravidelně tříděný list s plátky kokosu a místy nějaký ten kvítek heřmánku.
list
Závěr: Zajímavá kombinace, první příprava mě vcelku nadchla pro nové kombinace chutí, postupně jsem však začal být lehce skeptický vůči aromatu, které nepůsobí až tak přirozeně. Tento nečaj je poměrně náchylný na přípravu, postupoval bych spíše víc u země, než aplikovat nějaké experimenty, výsledky nejsou moc dobré. Každopádně kokos mám rád, maté také, takže spojení těchto prvků mi dělalo radost při popíjení. Cenově to nebylo při koupi v dárkovém obchůdku, odkud objednávám, nejhorší, takže celkový dojem nebyl nejhorší - střed mezi směskama :-)

Cena: 39,-/60g obchůdek s dárkovým zbožím (internetová cena 48,-/60g)

Prodejce: Oxalis