Ovocné a ovoněné čaje

Ovocné a ovoněné čaje - směsky uměle ovoněné, "čaje" obsahující kandované a sušené ovoce.
Směsky mohou obsahovat i čajové lístky, v celkové chuti však nejčastěji zanikají.

Mate Kakao - máta (Oxalis)


Vložil Tomáš Klouda 1.11.2012, autor Tomáš Klouda


nadobi
Info od prodejce
Složení: pražené mate (min.90,7%), listy nana-máty (min.5,1%), kousky kakaových jader (min.5,1%), aroma.
Příprava: vodou o teplotě 80 °C zalejte čaj v poměru 1,5dl na 1 čajovou lžičku, pokud čaj louhujete v konvici, pak navíc 1 lžičku na konvici. Ponechte 3-5 minut louhovat. Poté přeceďte. Upozornění: Není vhodné pro děti.
Země původu: Brazílie.
nadobi
Suchý list tmavý, hnědé barvy, místy jsou vidět kakaová jádra a velmi drobně nasekaná nana máta. Vůně primárně kakaová s poměrně živou mátovou vůní, působí povzbudivě.
nadobi
Příprava:
Kalabasa 250ml, 10g listu, 90°C horká voda, louhování 8-10 minut,

Vůně: výrazná hutná kakaová chuť s náznakem máty, pouze "protahující" svěží odér v pozadí, převládá kakao. Celkově těžší praženější hutnější vůně.
Barva: tmavá červeno-hnědá - přilouhování přes sítko je nálev bez kalu či drobků, při popíjení přes bombilu pár drobků proklouzne.
Chuť: Sladká základová kakaová chuť, rychle se přidává pražený charakter matéčka, postupně se zvýrazňuje i lehounce kořeněná, nepatrně štiplavá vedlejší chuť nana máty. Příjemné chlebovo-kakaové primární hutné těžší složky obohacené živým tónem máty. Nálev dává pocit zasycení, lahodný celek s lehce povzbudivým účinkem. Chuť není nijak extra plná, neprostupuje celá ústa, na popíjení je to příjemný nálev, ale nijak zvlášť nezaujme.
Dochuť: středně dlouhé doznívání, kakaová plná chuť s doznívající praženou složkou na jazyku, lehká mátová vedlejší chuť. Hutnější celek, sladký kakaovo-chlebový charakter. Již opravdu jen nepatrně štiplavá vedlejší složka. Stále mám pocit jakési prázdnoty až vodového základu, výraznost není taková, jakou bych si představoval, kakaové složky jsou hutné a těžší, ale stále je to celkem málo na to aby mě to přesvědčilo koupit si čaj znova.
nadobi
Vylouhovaný list drobný velmi tmavý, takové sypké bahýnko hnědo-černé barvy, není co vytknout, takto vypadá pražené maté.
nadobi
Závěr: chutný hutný nálev, příjemná změna oproti klasickému "zelenému" nepraženému matéčku, lehce povzbudivý účinek. Za nižší pořizovací cenu, než je na e-shopu exalisu je to moc dobrý čajík pro nenucené pohodové odpolední/večerní pití, i přes menší celkovou výraznost. Super občasný "úlet" od stereotypu nepražených matéček.

Cena: 36,-/60g dárkový obchůdek (47,-/60g internetová cena)

Prodejce: Oxalis