Ovocné a ovoněné čaje

Ovocné a ovoněné čaje - směsky uměle ovoněné, "čaje" obsahující kandované a sušené ovoce.
Směsky mohou obsahovat i čajové lístky, v celkové chuti však nejčastěji zanikají.

Mate Elixír Mládí - Oxalis


Vložil Tomáš Klouda 7.2.2013, autor Tomáš Klouda


nadobi
nadobi
Info od prodejce:
Složení: mate (min.82%), papája (papája, cukr, zpevňující látka chlorid vápenatý, regulátor kyselosti kyselina citrónová), aroma, plody Goji, maliny, divizna, ginkgo, santalové dřevo, chrpa. Může obsahovat stopy suchých skořápkových plodů.
Příprava: vodou o teplotě 80 °C zalejte čaj v poměru 1,5dl na 1 čajovou lžičku, pokud čaj louhujete v konvici, pak navíc 1 lžičku na konvici. Ponechte 3-5 minut louhovat. Poté přeceďte. Upozornění: Není vhodné pro děti.
Země původu: Brazílie
nadobi
Suchý list velmi aromatický, zvláštní nakyslý charakter, jablečná a exoticky ovocná (papája) vonná složka. Pestrá barva celku, červené a modré květy, kusy ovoce a pouze nasekaný list Yerba maté - větší velikost. Celkově směska nevypadá špatně, jen odér mi přijde vcelku umělý.
nadobi
Příprava:
Kalabasa 250ml/10g listu, 80°C, louhování přes 7-8 minut.
Vůně: netypická, sladko-nakyslého základu, ovocný základ, působí poměrně uměle, exotické plody - papája, v pozadí jablko.
Barva: broskvová - tmavší žlutá.
Chuť: chuť není moc příjemná, ani kratší louhování, ani dávka nepomáhá, v chuti je směs více chutí, které tvoří výslednou pachuť. Sladko-nakyslý základ sám o sobě koliduje mezi sebou, přidáme-li složku maté - živé nahořklé svíravější chuti a sladké ovocné složky papáji - vznikne opravdový kočkopes. Ani nevím, kde začít - Základ zpočátku hodně neurčitý, koliduje základová složka, dost nechutná výsledná pachuť, později přechod na sladký základ. Primární složkou je sladká ovocná složka, kterou ovšem nevkusně doplňují bylinné tóny Yerba maté v pozadí, svíravější podtón. Závěr příjemnější, ale stále nezvykle uměle aromatický, papája se slabší mírnější složkou maté.
Dochuť: bohužel poměrně dlouhá dochuť, jablečno/papájový základ, sladké tělo s doznívající nakyslou vedlejší složkou. Stále poměrně hrubé bylinné vedlejší složky, i nakyslost zde není na místě. Přeplácaný základ vydá pijákovy akorát neutěšené stavy při popíjení. Závěr je aromatický, umělý po tropickém ovoci s jablečnou vedlejší složkou, pouze lehké bylinné pozadí, stále nakyslé složky na patře. Myslím, že další poznatky netřeba rozvíjet a prodlužovat tím chuťovou agonii.
nadobi
Vylouhovaný list stejného složení a tvaru, jako suchý list, stále aromatický celek. Na pohled nevypadá směska špatně, zaujme pestrými barvami.
nadobi
Závěr: Nedoporučuji - nevyvážená uměle působící aromatická slátanina. Při ochutnávání mi bylo z výluhu opravdu špatně, jednotlivé chuťové složky jsou v rozporu. Tak jak oxalis některé směsky dokonale sladí, tuto nejspíš vyloženě skládali na koleni...

Cena: 38,-/60g dárkový obchůdek Jihlava (internetová cena 50,-/60g)

Prodejce: Oxalis