Srovnání a testy s čajem

Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem.

 • Srovnání Matcha

 • Vložil Tomáš Klouda 26.3.2017, autor Tomáš Klouda


  BIO Matcha Tea
  nadobi
  nadobi
  Popis produktu:
  Ideální varianta pro gastronomická zařízení a domácnosti
  Pro přípravu teplých a studených nápojů
  Pravidelně testovaný
  Díky 2 g balení zajištěna neustálá čerstvost čaje a jednoduchá příprava
  Obal v CZ, AJ, SK, ES
  Původ čaje: Japonsko
  Certifikace BIO: ANO
  Doporučená denní dávka: 4 g
  Trvanlivost: 2 roky
  Doporučená cena jedné porce v obchodech: 15 Kč
  Doporučená cena za porci v gastro provozovně: 45 Kč
  Upozornění: děti, těhotné a kojící ženy maximálně 2 g denně
  Příprava:
  Za studena:
  Čaj smícháme s vodou (2 dl – 1,5 l podle chuti) a pořádně protřepeme. Doporučujeme přidat pár kapek limetky, nebo trochu ovocného sirupu na ochucení. Skvělé chuti docílíte kombinací čaje Matcha s vodou a bezinkovým sirupem. Je důležité, aby byl čaj Matcha vždy důkladně rozmíchaný. Při přípravě za studena použijeme šejkr nebo plastovou láhev.
  Za tepla:
  Čaj (2g sáček) zalijeme horkou vodou (2 dl) o teplotě cca 65 °C a pořádně rozmícháme. Pro přípravu za tepla je ideální pomocník šlehač mléka. Skvělé chuti docílíme přidáním medu a limety. Doporučujeme podávat i s mlékem pro zjemnění chuti.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Osobní poznámky:
  Vůně je přirozená, ničím nezkalená, evokující čerstvý mletý zelený čaj, nasládlá příjemná vůně.
  O malinko světlejší zelená barva nálevu, než tomu je u čínské varianty.
  Svěží travnato-hrachová vůně, i sama hrachová složka působí živěji, čerstvěji.
  Chuť lehounce svíravá na startu, travnatý základ, příjemné vegetální tóny, nikterak pestré tělo, ani podtóny, prostě stačí vydatnost tohoto jediného prvku, svěží charakter, který po rychlém odstoupení svíravé složky doslova probouzí.
  Dochuť je příjemná, více do hrachova, do zeleninovo-vegetálních prvků, sladší průběh doznívání, dlouhá doba trvání dochutě.
  Matcha mnohem lépe pění, jemnější bublinky a hustší pěna. Doba trvání pěny je víceméně stejná. Rozdíl je po napití - japonská matcha drží pěnu i po narušení hladiny.

  Cena: Kusovka 15,-/2g, bioobchod Jihlava
  Prodejce: Matchatea  Matcha Shao Xing BIO
  nadobi
  nadobi
  Popis:
  I když je původně Matcha japonským ceremoniálním čajem, má tato prémiová čínská varianta vysoké ambice v chuti i účincích na lidský organizmus. Produkuje se tradičním japonským stylem v okolí městečka Shao Xing v provincii Zhejiang. Pro svoji výraznou sladkost je tou pravou volbou nejen pro ty, kdo s čajem Matcha chtějí právě začít, ale i pro ostatní čajové nadšence. Ve vůni i chuti čajového nálevu dominuje výrazná sladkost mladého hrášku a čerstvých vlašských oříšků.
  Příprava:
  Vysypte obsah sáčku do misky nebo šálku, zalijte horkou vodou o teplotě 80° C, pečlivě rozmíchejte nejlépe pomocí bambusové metličky, až je nálev jemný a zpěněný.
  Parametry zboží:
  Balení: 2 g (?!)
  Země původu: Čína
  nadobi
  Osobní poznámky:
  Od prvního dojmu je vůně těžší, hrachová, až do vůně škrobu.
  Barva nálevu tmavší zelená, vypadá poměrně věrohodně, bez srovnání bych na pohled nepoznal.
  Vůně nálevu - totožný poznatel a charakter co u vůně suchého prášku - moc hrachový, sladký až lehce pražený charakter.
  Chuť je příjemnější od počátku v této čínské variantě, ale má diametrálně odlišný charakter. Spíše, než žádanou chuť zeleného čaje - tedy travin, čistých živých vegetálních prvků, cítím skutečně ořechy, náznaky praženosti a rozvařeného hrachu, jen v defenzivě působí lehká těžší travnatost.
  Dochuť je kratší, než u druhého vzorku, čistě sladká s hrachovým o něco lehčím tělem a travnatým stále dost těžkým pozadím. V dochuti působí ořechové tóny (buráky - ve slupce před pražením - prodejce označil velmi dobře) již v pozadí.
  Matcha pění zvláštně, větší bubliny, celá pěna na hladině není tak hustá, daří se sice vytvořit souvislou vrstvu, ale není tak dobrá, jako u druhého vzorku. Doba trvání pěny je víceméně stejná. Rozdíl je po napití - čínská matcha po napití ztrácí na pěně, bublinky praskají, je to krásně vidět na fotkách. Základ je spíše sladký, jen náznaky nahořklých složek.

  Cena: Kusovka 14,-/1,5g, bioobchod Jihlava
  Prodejce: Oxalis  nadobi
  nadobi
  Závěr: Nutno podotknout, že Oxalis nabízí ještě 2 druhy matchy v tomto minibalení - japonskou o 1,5,- dražší a korejskou údajně z ostrova Jeju o korunu dražší než recenzovaná. Zajímavostí je, že je čaje o 0,5g méně, při podobné ceně, jako u konkurence. Nyní ale nesrovnávám firmy, nesnažím se nijak snížit ani jednu, ani druhou, ale primárně porovnávám materiál dle země původu - již čínská sencha má svou pověst a ani zdaleka se nevyrovná originální japonské - u čínské matchy je to rozhodně podobné, jako při srovnání se senchou, není tradiční a z chuťového hlediska zcela jinde - chuťově ale není špatná, jen nedostanete matchu v pravém slova smyslu, ale rozemletý čínský zelený čaj. Z mého pohledu není při výběru co řešit, Japonsko je Japonsko, ale pro oxtodoxní přípravu není vhodný pochopitelně ani jeden ze vzorků.