Byliny - nečaje

Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.



  • Manna borůvkový list

  • Vložil Tomáš Klouda 12.12.2021, autor Tomáš Klouda


    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    Info od prodejce:
    Gruzínský čistě přírodní borůvkový list fermentovaný, bez chemického ošetření.
    Gruzínský nápoj čistě z borůvkového listu má jedinečné, příjemně trpké aroma.
    Pro jeho výrobu jsou používány výlučně listy volně rostoucího borůvčí v čisté přírodě, které následně prochází specifickým technologickým cyklem s fermentací.
    Tento „čaj“ reguluje hladinu cukru u lidí se sklonem k cukrovce. Listy i plody borůvek totiž obsahují tzv. „rostlinný inzulín“ a jsou proto doporučovanou součástí jídelníčku pro diabetiky.
    Hmotnost (netto): 100g
    PŘÍPRAVA BORŮVKOVÉHO LISTU MANNA
    3g borůvkových listů na 200 ml převařené vody, louhování 5-10 min.
    Složení: 100% list borůvky
    Použití přísad: Žádné přísady
    Důležité informace: Bez GMO
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    X POZNÁMKY
    LIST Voní nakyslou ovocno-bylinnou složkou. Nejvíce mi připomíná domácí oxidované ostružiní, jablko, lesní ovoce. Sušený list k nerozeznání od pravého čaje, kroucené rolované listy větší velikosti, místy větvička, kdyby mi někdo jen tak od pohledu na list řekl, že jde o černý gruziňák, nebo cejlon, uvěřil bych. Barva je zcela tmavá, černá, pouze místy nahnědlé větvičky.
    NAHŘÁTÝ LIST Rybízovo-rebarborové vonné prvky, kyselý základ, později tóny ibišku a klikvy.
    BARVA NÁLEVU Tmavá, hnědavá, pár smítek prachu, jinak čistý nálev. Vůně nálevu dává esence nezralého jablka, rybízu, rebarbory.
    CHUŤ První usrknutí mi evokuje ibišek, kyselkavý základ, chuť červeného rybízu vč peciček - lehounká tříslovinka. Postupně se chuť táhne až ke křížalám, čerstvě uříznuté rebarboře a ke klikvě. Podobnost k domácí oxidované ostružině je jen v oxidačním nádech, tmavé zhutňující složce, která stabilizuji kyselkavost.
    DOCHUŤ Po polknutí na jazyku hrají primárně složky ibišku a limetky, později mírnější kyselost v podání klikvy a sušeného rybízu, v samém závěru křížaly a bylinný nádech. Dozvuk nepatří k nejdelším, spíš bych řekl na pomezí krátkého a středně dlouhého požitku. Mírně zahřívající účinek, uklidňující efekt.
    VYLOUHOVANÝ LIST Tmavé relativně měkké listy, několik cm dlouhé, neporušené, zcela tmavé.

    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    Osobní popisek: Při prvním slepém ochutnávání jsem nebyl schopný oprostit se od čajové sféry, hlavou mi probíhala myšlenka za špatnou oxidaci klasického černého čaje při takové kyselosti, ona ta chuť má sice kyselost a bylinnost, ale oxidační stopa je tak velká, že jsem ani neočekával bylinný list. Příjemné večerní popíjení, super náhražka ža černý čaj a k večernímu bezkofein pití je to ideální. Stojí za vyzkoušení, cena také není nijak hrozná. Doma vyrábět to doporučovat nebudu - zkoušel jsem - tuhé borůvčí jde těžko porušit povrch listu, buď z toho udělám úplnou drť, nebo to není dost na oxidaci. U jiných bylin to jde, ale tady to nechám zkušenějším gruzínům k jejich vypilovanému umu zpracování. Bylina zle připravit díky syté základně i ve stylu gong fu cha, osobně se mi nejvíce osvědčil 3g/100ml a výdrž je tři až čtyři nálevy.
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    caje
    Cena: 107,-/100g