Ovocné a ovoněné čaje

Ovocné a ovoněné čaje - směsky uměle ovoněné, "čaje" obsahující kandované a sušené ovoce.
Směsky mohou obsahovat i čajové lístky, v celkové chuti však nejčastěji zanikají.

 • Zelený čaj ovoněný lotosem

 • Vložil Tomáš Klouda 17.4.2014, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Suchý list světle zelený, poměrně objemný a nelámaný, vesměs převážně v podobě podlouhlých listů, vůně výrazně travnatá s náznakem květinové složky - náznak lotosu. Rozhodně nic oslivého, kdybych nevěděl, že se jedná o lotosový čaj, ani bych jej nerozeznal od klasiky zeleného.
  nadobi
  nadobi
  Jednonálevová příprava:
  Konvička autorská keramika 500ml, 6g listu, 95°C, 6 minut louhování.

  Vůně: převážně travnatá s nahořklým výrazným podtextem, pouze lehounký náznak květových složek.
  Barva: sytý žlutavý nálev, průhledný, minimální počet zlomků a prachu na dně misky.
  Chuť: Chuť nahořklejšího charakteru, travnatý základ, várazné mírně svíravé tělo, plný hutný travnatý základ obohacen lehounkým náznakem květinové složky - lotos. V celku lotosové složky připomínají nezralé vlašské ořechy, nebo vyloupnutý kaštan, příjemné nevšední tóny. Lotosová složka dost utopená v pozadí, nevyniká její pravá síla, pouze obohacuje celek. Závěr mírnější, již bez svíravého celku, hořko-sladký charakter, kontrast lotosu a travin, dokonale pasující dva tóny k sobě. Zajímavé je, že tomuto čaji vůbec nevadí teplejší voda, chutná pořád stejně a hořkost je bez markantních změn, univerzální vietnamské čaje jsou prostě pro rychlou přípravu ideální.
  Dochuť: Nahořklejší charakter, doba doznívání kolem 10 minut, při delším louhování svíravější chuť, ale dochuť zalije patro a trvá přes půl hodiny - takto jej pijí vietnamci. Z chuťového hlediska je dochuť méně zajímavá, spád je příliš rychlý, lotosová složka utopená, rychle mizí, cca po 2 minutách a zůstávají pouze travnaté plné složky. Mezi 2 primárními tóny je cítit napařené mandle a slupky z kaštanů. Příjemný vydatný nálev, který okamžitě dodá energii, nedoporučuji pít na prázdný žaludek. Spíše lehce ochlazující efekt.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Mokrý list objemný, velké široké listy světle zelené barvy, vesměs nelámaný list.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Závěr: Mírné zklamání, v porovnání s jasmínovým čajem ve stejném balení od stejného zdroje je tento nepodtržený a lotos zde nijak zvláště nevyniká. Na druhou stranu chuť je plná, vydatná, povzbudivý účinek, v pořizovací cenové kategorii je to stále super čaj :-)

  Cena: 35,-/100g

  Prodejce: Tamda foods SAPA Libušská