10 nejproslulejších čajů Číny

10 nejproslulejších čajů Číny - čaje, které svou chutí zaujali široukou veřejnost, vzácné postavy, či dokonce samotné císaře. K většině z těchto známých čajů se vážou legendy. Hezky zpracované info ke každému z čajů najdete zde:
  • Čínské čaje
  • Long Jing Shi Feng 2010 (Dračí studna ze Lvího vrcholku)


    25.10.2010


    Lokalita: Shifeng Shan, Zhejiang, China
    Kultivar: Long Jing (mladší keře)


    Popis prodejce: Tradičně zpracovaný čaj z malé privátní zahrady s charakteristickými plochými listy světle zelené barvy.


    List nepříliš pravidelný, typicky plochý s "puchýřky", nepravidelnost sráží kvalitu čaje, dle listu se velice často hodnotí. Můj osobní názor je ten, že si nekupuji kvetoucí čaj, aby na něj byl extra pohled, převažuje chuť.

    5g/100ml gaiwan, předehřev nádobí - typická vůně dračí studny s jemnými ovocnými pachy. Pro tento čaj volím studenější vodu a delší louhování, zjemní a zvýrazní své nejlepší tóny.

    1.nálev 70°C/20s - čaj se teprve rozjíždí, lehký nádech ovocných tónů se specifickou výraznou chutí dračí studny (ovocno-travnato-nasládlá). Dozvuk zatím jen krátký příjemně nasládlý, spíše do ovocnosti.

    2.nálev 70°C/25s - podstatně tmavší žlutavý nálev, plná nasládlá chuť přecházející do nepatrné hořkosti za doprovodu ovocných tónů, přecházejících do lehce pečených složek až do kombinace nezralých lískový oříšků s nezralým ovocem. Velice uvolňující nálev. Dozvuk dlouhý ovocný, lehounce natrpklý dávající pocit nezralého ovoce. Dlouhotrvající chuť na patře.

    3.nálev 75°C/30s - opět silnější tóny, dávají větší pocit nezralého ovoce, chuť pak přechází do charakteristicky těžkne, přechází do velice lehké kořeněné chutě s obvyklými těžšími ovocnými prvky. Aftertaste jemný, ale dlouhý, i zde je patrné vyvíjení chutí z trpka do těžka, po polknutí se chuť čím dál více zakulacuje a dává tak velmi sladké ovocné tóny.

    4.nálev 75°C/45s - nepatrné zvýšení síly nálevu, zakulacení chutí, specifická "travnatost" uspoupila, převažují lehce natrpklé tóny ovoce přecházející do výrazné sladkosti. Dozvuk přibližně stejně dlouhý jako v minulém nálevu, vše je také uhlazenější, jemnější.

    5.nálev 75°C/70s - dle mého vnímání naprosto stejný nálev jako v minulém případě, bez úpadku chutí, mírný jemňoučký nálev.

    6.nálev 75°C/120s - zde je již znát pokles výraznosti, jen lehké tóny ovoce, jemný stále příjemný čaj, dozvuk výrazně klesl, krátký, příjemně sladký.

    7.nálev 100°C/120s - mírné oživení, ale výrazné ztrpknutí, chutě ovoce se mírně probudily, je tedy silnější než jiné čaje v posledním nálevu, ale svíravost tento dojem trochu kazí. Dozvuk krátký s náznakem ovoce.


    (lze i 8 nálev louhovaný až 5 minut, je to voda ovoněná dračí studnou, vhodné pro zahnání žízně :-) )


    Závěr: Listem i chutí patří k typickému zástupci čajů pod tímto deklarováním, není to The best - nejlepší třída, ale tu ani, za řekl bych nízkou cenu, nemůžeme čekat. List sice není příliš pravidelný, ale tento nedostatek vynahrazuje jemná svěží chuť. Chutí i listem bych tento čaj srovnal s Long Jing Shi feng A grade z Long fengu, v takřka stejné cenové kategorii, ten jsem měl možnost také ochutnat. Co se týče ostatních prodejců letošní studny (ať už Shi Feng, nebo Xi Hu), žádná mě kromě této ze slavných čajů a Long fengu příliš neslovila...


    Cena: 157,-/50g
    Dovozce/prodejce: www.slavnecaje.cz

    V příštích degustacích se vrátíme znovu do Thajska, dále do Vietnamu a nakonec zpět do Číny :-)