Černý čaj
Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.
Zlaté drátky - lisovaný gruzínský černý čaj
Info od prodejce:
Čisté zlaté drátky z roku 2011, první pokusy s lisováním - napařeno, slisováno a znovu usušeno.
Suchý list už po otevření sáčku voní mocnou sladkou cukernou vůní lučního medu - doslovně zcukernatělého medu s lehounkou nakyslostí specifickou pro gruzínce v pozadí. Převažují šedé listy s hnědavými místy a sem tam stříbřitý tips. Listy jsou převážně uskupené ve vícelistých kusech, místy jednolisty, minimum zlomků, místy zůstane slisované seskupení listů - velmi jemné lehké lisování.
Příprava v tasteru
Taster 100ml, 2g listu, 3min louhování, 95°C horká voda.
Nahřátý list: omamná sladká květová cukernatá medová složka s lehounce nakyslým pozadím. Úžasná omračující a doslova okouzlující vůně.
Vůně nálevu: sladká cukerná vůně po medu, velmi procítěný vonný požitek ještě před prvním ochutnáním.
Barva nálevu: hnědý nálev s minimálním počtem prachu na dně misky.
Chuť: uhlazená slaďounká chuť, sladko-nakyslý charakter, báječné plné medové tóny s náznakem mandle v pozadí a lehoulinké dřevitosti spojení s nakyslostí v pozadí. Celek evokuje nějaký květinový likér s medovým přídavkem, bohaté pestré prvky. Závěr sladký s neskutečně procítěným medovým tělem, podtext květový s mandličkami s nádechem chmelovité složky zcela v pozadí. Velmi uhlazená chutná podoba čaje, připomíná mi tom černé korejské čaje. Harmonizující požitek při popíjení. Vůně suchého listu je intenzivnější a čekal jsem plnější tělo v chuti, ale s touto podobou jsem taktéž spokojen, dlouho jsem neměl tak euforizující čaj a z pohledu gruzínských čajů je tento jako jeden z mála opravdu jemný a uklidňující.
Dochuť: jemná, nikterak průbojná ani těžká podoba doznívání, uklidňující průběh, působící jako něžné doteky. Medová složka s květinovým podtextem, přiměřený sladký nepřeplácaný základ, podtext s náznakem pelyňku a chmelu, mandlové jemné tóny. Ani plný, ani prázdný aftertaste - dokonale synchronizovaný pro uvolnění a pohodu. Závěr slabonce medový s květovými prvky. V dlouhém průběhu doznívání vnímám náznak šťávy z černého bezu, pěnu při výrobě ostružinové marmelády a místy až vůni borůvčí - to vše probleskává v doznívání. Velké překvapení, lehce ochlazující účinek a uklidňující efekt.
Jednonálevová příprava:
Konvička rýžový porcelán 250ml, 5g listu, 100°C, 6 minut louhování.
Vůně: sladký cukerný základ s květovými tóny a lehounce nakyslým podtextem.
Barva: tmavší hnědavá barva, čistý nálev bez zlomků, či prachu na dně misky.
Chuť: sladká procítěná základová chuť, primární prvky evokují zcukernatělý luční med, základ není nikterak hutný, tělo prázdnější, než v tasterové přípravě, jemnost a jedinečnost si však i v této přípravě zachovává, příjemný nádech květinového likéru v pozadí, lehounce nakyslé podtexty evokují nektar květin, náznak chmelu a mandliček. Závěr sladší, nepatrně výraznější, hutnější složka na jazyku, náznak dřevitých prvků v pozadí, základ sladký s decentní složkou lučního medu. Tělo není hutné, ani zcela prázdné, charakter čaje je mírnější a uvolňujícího účinku.
Dochuť: Dochuť středně dlouhá až dlouhá, je nutné mít opravdu nastražené chuťové pohárky, jemné nuance chuťových prvků by jakýkoliv pamlsek zkreslil. Slaďounký květnatý základ s cukerným medovým tělem, lehce nakyslé podtóny, příjemné šťávy v pozadí, ostružina/malina, místy náznak nezralých švestek, báječná je květová složka, jež později dává tóny nektaru květin. Závěr sladko-nakyslý s medovým méně procítěným tónem, spíše květinový základ s náznakem mandle v pozadí.
Vícenálevová příprava:
Gaiwan 100ml, 8g listu, voda filtrovaná přes britu, předehřev nádobí.
1.nálev 95°C/30s – po zalití list značně ztmavne, hezké kroucené listy, vůně listu po slití je neuvěřitelně intenzivní. Tmavě hnědý nálev s oranžovými odstíny, minimum zlomků na dně misky. Vůně pronikavá sladká, bylinno-medová s ovocnými švestkovými prvky, bylinná složka vzdáleně přimopíná určitý typ mýdla, procítěná hutná sladěná vůně. Sladko-hořký základ, sladká zcela dominuje, medovo-květové tóny, velmi pestrý celek, ovocné plně zralé švestkové svěží tóny, zajímavý kontrast, lehounký náznak hořké v pozadí, dodává na věrohodnosti švestce, evokuje pecky. Báječné tóny medu s květinovým podtextem, v závěru výraznější ovocná složka. Dozvuk dlouhý, jemného charakteru, sladký základ, zpočátku náznak nahořklé složky na jazyku a na patře, velmi výrazný celek, švestkové prvky s náznakem dřevitých/peckových tónů, lehounká cukernatá složka lučního medu, květnaté pozadí spojené s medem. Závěr mírnější, téměř zcela čistě sladký, cukerná medová složka s náznakem švestek, lehounké květnaté pozůstatky s lehkým nádechem dřevitosti. Hebký závěr, naopak oproti předchozím přípravám má celkový charakter dochutě tu pravou poctivou hutnou složku, oceňuji plnost těla. Jemné doznívání trvá desítky minut, báječná sladká chuť medu přetrvává neskutečně dlouho.
2.nálev 95°C/20s – tmavší hnědavý nálev zcela čístý, bez zlomků, kalu či prachu. Kupodivu méně sladký nálev, primární med se přesunul do pozadí a uvolnil tak místo pro lehký švestkový svěží prvek, náznak hořkosti ve spojení s peckami a dřevitostí, mírná květnatost v pozadí a bylinný podtón, náznak pelyňku estragon. Mírnější tělo, není tak krásně plné odzbrojující, stále je však celkový charakter nevšední a zajímavý. Závěr sladšího základu, cukerné složky výraznější i medové tóny jsou podtrženější, v těsném sledu se nacházejí ovocné švestkové tóny s náznakem nahořklé složky, dřevitost v pozadí, bylinný podtext méně výrazný, květnatost spojená s lučním medem ji přebíjí. Dochuť dlouhá, na startu ne tak hutná a podtržená jako v minulém nálevu. Medovo-švestkové tóny, jemnější uhlazenější charakter, sladké cukerné složky, minimální hořkost, pouze zkraje dochutě lehká dřevitost s pozůstatkem bylinného prvku. Později uhlazené jemné tóny, nejsou až tak výrazné, nutno vydechovat nosem a krásně prožíváme sladké medové cukerné tóny lučního medu, čistý med.
3.nálev 95°C/40s – chuťově o něco výraznější, lehce výraznější nahořklost v pozadí, ale ne tak výrazná, jako v prvním nálevu, výraznější medové tóny, švestka co do výraznosti o úroveň níže, květnaté bohaté prvky spojené s medem, náznak dřevitosti v pozadí. Závěr chutě sladký cukernatý, luční med s květnatými složkami, vedlejší prvky švestjkové hutnější, lehce povidlovitý podtext (domácí nakyslejší povidla), v závěru zcela minimální nahořklost. Dochuť dlouhá, sladší, jemná, opět návrat hutné složky v těle, medovo-povidlovité tóny v pestrou květinovou složkou v pozadí, pozůstatek nahořklosti. Závěr dochutě jemný, slaďounký, medová složka, nádherný luční zcukernatělý med s květinovými podtóny. Závěrem pouze náznak švestek v pozadí, minimální složka dřevin.
4.nálev 95°C/60s – zcela totožný nálev, jako v předchozím případě.
5.nálev 95°C/120s – stále značně tmavý hnědavý nálev, chuťově vyvážený, ale méně plný nálev, hořko-sladký základ, v celkovém charakteru se objevily nové nakyslejší tóny ovoce a olejnaté až éterické složky. Celkový charakter se od základu změnil, v celku vnímám pouze náznak medu, švestkovou a blumovou složku, květnaté čisté pozadí, velmi podobný tón květin, jako je tomu u Alex 2013, hutnější prvky orchideje. Závěrem náznak černého bezu a lehce nakyslo-sladké trnky přešlé mrazem. Fascinující proměna, svěží velmi příjemný charakter. Dochuť stále dlouhá, již ne desítky minut, ale uspokojivá. Dochuť je relativně plná, lehce nahořklé tóny na patře spojené s květinami, svěží ovocné prvky - trnka/švestka, velmi mírný tón medu. Závěr svěžího charakteru, sladký základ s náznakem nakyslé složky v pozadí, nezralá švestka s trnkou, květinový nesmírně příjemný podtext.
6.nálev 95°C/190s – světlejší nálev, chuťově omezenější celek, primární tóny svěstek, náznak medu v pozadí, květnaté nejvýraznější prvky, sladký nálev bez hořkosti, lehounký náznak nakyslého pozadí. Konstantní průběh chutě. Dochuť středně dlouhá, poměrně výrazná, podtrženější květinová složka oproti chuti, po polknutí výraznější tóny. Svěží švestkové ne zcela zralé tóny. Příjemné slaďounké prvky. Doba doznívání kolem 5-ti minut.
7.nálev 95°C/250s – hnědavý světlý nálev, květinové, překvapivě výrazné tóny v základu s náznakem nezralých švestek a trnek pozadí, slaďounké tělo, poměrně netypický charakter, ale jednotvárný průběh. Dochuť krátká, řádově do pár minut, sladký květinový tón s náznakem medu, v pozadí v závěru náznaky borůvčí.
8.nálev 100°C/300s+ – chuťově srovnatelný nálev, jako 6. nálev.
Vylouhovaný list tmavě hnědé barvy, lehce odstín červené. Převažují nepoškozené jednolisty, v menšině, ale hojně se vyskytující jsou dvojlisty, velmi zřídka vícelisté celky. Struktura listu měkčí, list po okraji lehce "sežmoulaný" přivřený jakoby do kulata, nejspíše způsobeno dalším zpracováním při lisování.
Závěr: Na plné čaře zvítězil vícenálev, rozvinuté chuťové prvky jsou báječné, čaj dokonale uvolní, od prvního ochutnávání mi přijde ještě více sladký. Po vypití čaj krásně působí na žaludek, uplné zklidnění a pohlazení. Zajímavý počin, rozhodně velký potenciál v celolistých gruzínských čajích, bude zajímavé tyto projekty dále sledovat! Rozhodně bych si další koláček tohoto čaje vzal.
Cena: neprodejný vzorek - test lisování
Prodejce: Petr Sič -
Gruzie.tode.cz