Ovocné a ovoněné čaje

Ovocné a ovoněné čaje - směsky uměle ovoněné, "čaje" obsahující kandované a sušené ovoce.
Směsky mohou obsahovat i čajové lístky, v celkové chuti však nejčastěji zanikají.

Ledový čaj Broskev - ananas (Oxalis)


Vložil Tomáš Klouda 7.3.2013, autor Tomáš Klouda


nadobi
nadobi
Info od prodejce:
Složení: pravý černý čaj (min 65%), broskve (min 8%) (broskve, rýžová mouka), ananas (min 8%) (ananas, cukr, konzervant oxid siřičitý), pravý bílý čaj Pai Mu Tan (min.8%), pomeranč, aroma, listy bambusu. Může obsahovat stopy suchých skořápkových plod
Příprava: vroucí vodou zalejte čaj v poměru 0,6l na 4 polévkové lžíce. Ponechte 3 minuty louhovat. 1l nádobu naplňte do 2/3 kostkami ledu a ihned přelijte připraveným čajem.
Země původu: Srí lanka
nadobi
Suchý list zaslouží pochvalu, směska pestrá a kombinace i tvary k sobě pasují, převažuje cejlonský čaj černo-červených lístků, dále Pai Mu Tan, hezké stříbřité tipsy, úzké bambusové listy v malém počtu a hlavně velké kusy ovoce. Vůně intenzivní, lehce umělá, ale celek je velmi příjemný poměrně přesvědčivý k věrnému nabodobení broskev/ananas.
nadobi
nadobi
Jednonálevovávová příprava:
Konvička rýžový porcelán 250ml, 4g listu, 100°C, 5-6 minuty louhování.

Vůně: výrazná intenzivní vůně, karamelová základová složka s ovocným výrazným podtónem, téměř cukerný sladký základ.
Barva: oranžová, při delším louhování do červena.
Chuť: vyvážená plná hutná chuť, velmi dobrá kombinace chutí, sladěný celek. Primární je karamelová chuť s lehce medovou vedlejší složkou, tento start se rychle mění, přidávají se velmi sladké tóny ovoce, broskev/ananas, velmi věrné chutě. V pozadí lehce nahořklá složka - černý čaj - nepatrně dřevité složky v pozadí. Procítěný výrazný průběh chutí, nic nevyčnívá, ani nezapadá, celek velmi dobře stavěn. Závěr sladší, nahořklost minimální takřka neznatelná, primární ovocné složky s lehkou karamelovou vedlejší složkou.
Dochuť: Hutná dlouhá dochuť, černý čaj tvoří dobrý základ pro dlouhé doznívání, ovocné plné tělo s dřevitým podtónem a náznakem karamelu. V průběhu doznívání se střídá výraznost broskve a ananasu, místy mezi těmito složkami probleskne medová složka. Karamel postupně vymizel, zůstala sladká složka ovocného základu s lehce dřevitými složkami a medovými prvky v pozadí v samém závěru. Ovocné tóny v závěru chutě slabší, ale jejich nádech je nesmírně příjemný.
// delší louhování, než uvedené nedoporučuji, po 5-6 minutách sléváme veškerý obsah konvičky do misek/nádoby určené k vychlazení - při delším louhování je základ svíravý, za studena to až tak nevadí, celek se zjemní, ale za tepla to není nejpříjemnější chuť.
nadobi
Vylouhovaný list krásné červené barvy, bílý čaj stříbřitý a ovoce rozmočené měkké, hezká směska.
nadobi
Závěr: Vzhledem k pořizovací ceně (v malém obchůdku) je to velmi příjemný čaj, rozhodně super na studeno - totožná příprava, ale nálev nechat zchladnout a dát vychladit do lednice - báječné osvěžení v letních dnech. Tento čaj z řady Ledový čaj od oxalisu je nejspíš jeden z nejlepších a nejpříjemnějších v popíjení v létě, doporučuji.

Cena: 39,-/60g dárkový obchůdek Jihlava (internetová cena 53,-/60g)

Prodejce: Oxalis