Ovocné a ovoněné čaje

Ovocné a ovoněné čaje - směsky uměle ovoněné, "čaje" obsahující kandované a sušené ovoce.
Směsky mohou obsahovat i čajové lístky, v celkové chuti však nejčastěji zanikají.

 • Ledový čaj Citrus - mango

 • Vložil Tomáš Klouda 29.5.2016, autor Tomáš Klouda
  Info od prodejce:
  Složení:pravý zelený čaj Sencha(min.41%),pravý černý čaj (min.27%),pomerančová kůra,mango(min.12%)(mango,cukr,zpevňující látka chlorid vápenatý,regulátor kyselosti kyselina citrónová),přírodní aroma,třapatka nachová,myrtovník citrónový (min.2%). Může obsahovat stopy suchých skořápkových plodů.
  Příprava: vodou o teplotě 85°C zalejte čaj v poměru 0,6l na 4 polévkové lžíce. Ponechte 3 minuty louhovat. 1l nádobu naplňte do 2/3 kostkami ledu a ihned přelijte připraveným čajem.
  Balení: 60 g
  Země původu: Čína


  Suchý list zajímavý, pro mě je to kočkopes, v celku je mixnutý zelený čaj s černým, pomerančová kůra a kousky kandovaného manga. V malém množství listy bylin/květin. Vůně je zvláštní, nepřesvědčuje mě o přirozenosti, základ je citrusový, ale nějak zvláštně, ta kompozice mi připomíná snad nějaký čistící přípravek. Nejvíce asi czpodobňuje vůně citron. Barva zeleno-černá - tedy podle mixnutého čaje, který je nejvíce početný.

  Jednonálevová příprava:
  Konvička rýžový porcelán 250ml, 5g listu, 80°C, 7 minut louhování.

  Vůně: citronová s náznakem sladšího lehce kořeněného prvku po mangu.
  Barva: žluto-oranžová, drobné zlomky na dně misky.
  Chuť: lehce štiplavá citrusová složka, mírně svíravý základ, chuť čaje není vůbec cítit, dominuje citron s nasládlou složkou po dalších citrusech, mango to připomíná vzdáleně. Základ nakyslý, citrusový. Vzláštní podoba aromatu, štiplavá netypická citrusová složka.
  Dochuť: Zde se probouzí i složka manga, citrusová štiplavá složka mírně ustoupila, sladší cukerné mango se projevuje znatelně, celek je hladší, trochu vyhlazuje hrubost čaje. Zde je po chvilce cítit i charakter čaje, mírná ale hrubší trávová chuť v pozadí, za sladkými aromatickými dominantami. Délka dochutě kolem 9-10 minut. Po vypití většího množství čaj poměrně dráždí žaludek, musel jsem ihned po ochutnávání a popisu zajíst.


  Mokrý list - převládá drobný zelený čaj, čínská levná sencha, dále drobné lístky černého čaje, vše poměrně dost nalámané.


  Závěr: Jako mantru opakuji stále dokola u těchto čajů od OX - to aroma je přehnané, nevěřím mu, nepůsobí zrovna košér. K bábovce ok, ale pokud jsem degustoval bez vlivů dezertu, tak mé rozhýčkané chuťové buňky, obzvlášťě z keňských čerstvých čajů, prostě chuťový charakter tohoto čaje neuspokojuje. Ledový čaj - zchladný nálev působí poněkud mírněji, je snesitelnější na trávení, po vychlazení osvěžující a povzbudivý, na tento způsob bych přípravu i schvaloval, ale oooommmm - to aromaaaa :-P :-)

  Cena: Výhra ženy v soutěži Oxalis (internetová cena 48,-/60g)

  Prodejce: Oxalis