Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba Maté - La Merced de Monte

 • Vložil Tomáš Klouda 14.2.2016, autor Tomáš Klouda

  Info od prodejce:
  Vysoce kvalitní maté z plantáží Las Marias v Argentině. Toto maté je pěstováno v horách, bez použití umělých hnojiv a k výrobě se používají jen výběrové listy s větvičkami. Maté je silné, kouřově aromatické - suší se teplem ze spalovaného dřeva po celý jeden den, tak jak to dělávali tradičně indiáni kmene Guaraní. Maté zraje asi 12 měsíců.


  Suchý list drobný, list je hodně jemně sekaný, větvičky taktéž menší, poměrně vyšší obsah prachu.
  Barva listu tmavší zelená, světlé větvičky.
  Vůně listu je opravdu zajímavá, bylinná, přirozená, nijak nakyslá, ani z vůně nahořklá, spíše lehce nasládlá, krásná přirozená bylinná složka s lehkým kouřovým nádechem.


  Barva nálevu relativně světlá, hnědavá se zelenými odstíny, kalný nálev.
  Vůně nálevu do kakaova s lehounkým kouřovým odérem, lehounce kávová stopka, bylinný velice příjemný, přirozený a jemný základ.

  Chuť je naprosto hladká, lehce nahořklý základ při zalití teplejší vodou, jemně popílková specifická složka v chuti, dominuje příjemná nevšední podoba bylinné složky cesmíny, výběrové listy jsou v chuti opravdu hodně znát, celkový charakter je nesmírně lahodný,. Později je cítit lehce kakaové prvky za doprovodu úžasné bylinné složky. V celku pouze mírná nahořklost s nasládlou složkou spojenou s popílkem a kakaem.
  Dochuť dlouhá, příjemná, procítěná. Přes velice vyvážený celek, kde nic nepůsobí negativně, je chuť plná a velmi povzbuzující, vyvolává zájem. Základová bylinná složka doplněná kávovo-kakaovým tónem s lehčím kouřovo-popílkovým pozadím, místy náznak až k praženým burským ořechům. Ten pravý charakter a kouzlo tohoto matéčka je cítit až v pozadí, kde se rozvine bohatá komplexní chuťová škála, velmi zajímavé chuťové odstíny. Chuť je sice zajímavá, netypická, ale neprojeví se zde celkové bohatství tohoto kusu. Dochuť doporučuji dlouho prožívat, lze až půl hodiny, dýchat nosem, krásně užívat těch příjemných prvků :-)

  Vylouhovaný list tmavší, drobný, poměrně velké množství prachu. Krásně svítí v celku žlutavé větvičky.

  Závěr: Tento kousek si zašlouží superlativa, vše má takovou tradičnější podobu, chuť je opravdu natolik uhlazená, že bych nemohl ani typnout naslepo jinou značku, než La Merced, jejich kusy jsou vyjímečné!

  Cena: 170,-/500g

  Prodejce: Pijumate