Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - La Hoja Elaborada Con Palo Tradicional 0,25kg

 • Vložil Tomáš Klouda 11.7.2019, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Maté listové se stonky, hrubě sekané, intenzivní a povzbuzující. Země původu Argentina.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Suchý list je typicky zelený s žlutými stonky, od pohledu naprosto standardní vzhled, maximálně o něco málo menší sekaný list. Vůně bylinná, nahořklá s lehounce kouřovou stopkou. Poměr stonek/list/prach - stonků je o něco méně, prachu o něco více, než např. u notoricky známé značky Taraguai.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť: 3 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Dochuť: 3,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ)

  Cena: 2,5 / 5 (5 = NEJLEPŠÍ POMĚR CENA VÝKON)

  Originalita: 3 / 5 (5 = UNIKÁTNÍ ČAJ, 1 = ŘADOVKA, OKOUKANÝ)

  Praktičnost: 2,5 / 5 (5 = BEZSTAROSTNÝ ČAJ, 1 = NEPRAKTICKÝ, NÁROČNÝ)

  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Osobní popisek: Kalabasa 150ml, 15g listu, prolévání vodou o teplotě 70°C.
  Vůně: Intenzivní hořko-nakyslá bylinná vůně, typická pro cesmínu p., lhounký dotyk kouřových složek, jinak působí poměrně hladce.
  Barva: světlejší zelená (ne jako khaki, nebo do hněda, jak bývá u paraguayských kusů), kalný nálev po prachu.
  Chuť: Pronikavá, výrazněji nahořklá základová složka, výrazné bylinné nuance, o úroveň výše s intenzitou, kouřem i hořkostí oproti Taragui. Na začátky bych rozhodně nedoporučil, mě však tyto silné projevy sedí. Při převalování doušku v ústech je hlavně patro pokryto a zadní část jazyka tak zahrnuta překypující chutí byliny, že je výrazná hořkost příjemná.
  Dochuť: Po polknutí lehce štiplavá složka, kouřovo-bylinné nuance. Dlouhý, efektní dozvuk, příjemné nuance lehce opražených buráků mezi bylinnými prvky. Lehce kořeněný/štiplavý tón na začátku dochutě, trochu připomíná jalovec. Značně povzbudivý kus, z mého pohledu je to mezistupeň mezi jemnou argentinskou yerbou a výraznou paraguayskou yerbou. Dochuť je výrazněji nahořklá, rozhodně více, než většina argentinských kusů, kouřové složky jsou zde také značně pronikavé. Doporučuji spíše již zkušenějším matéčkařům, intenzita tohoto kusu mě překvapila.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list svěží zelené barvy, celek je drobnější, zde to lze krásně vidět.
  nadobi
  nadobi     Cena: 93,-/250g

  Prodejce: yerbamarket.cz