Byliny - nečaje
Bylinné čaje - jsou výluhy z jiných rostlin než z čajovníku (Camellia Sinensis). Může se jednat o listy, kůru, jehličí, květy a další části rostlin. Mezi nečaje patří například bylinné čaje, Maté, Rooibos, Lapacho a spousty dalších.
Kyprej vrbice
V minulých stoletích se tato léčivá bylina používala k zastavování krvácení, ať už šlo o vnější poranění, krvácení z nosu nebo příliš silnou menstruaci. Tiší bolest, uklidňuje střevo. Hildegarda z Bingenu tvrdila, že kyprej vrbice je příjemný jako mast na vnitřní orgány.
5—12 % tříslovin, deriváty kyseliny salicylové, fytosteriny a trocha éterického oleje pomáhají tišit vedle krvácení i bolesti. Navzdory slibným obsaženým látkám se u nás kyprej skoro nepoužívá. Ve Francii se však pije čaj z kvetoucích konců větviček proti průjmu a chronickým zánětům sliznice žaludku a střev.
Čaj z kypreje: Sklízejte horní třetinu kvetoucích výhonků a ve svazcích je sušte. 1 lžičku sušené kvetoucí natě zalijte 250 ml vařící vody a čaj nechejte táhnout 5 minut. Užívejte 2—3 šálky denně.
Při svědivých ekzémech nebo špatně se hojících ranách namočte do studeného čaje kapesník a přiložte ho na postižené místo.
Suchý list drobně sekaný, poměr list:větvičkám je cca 3:1. Šedavo-hnědé listy, béžové stonky. Vůně po seně a sušených kopřivách.
Vůně výluhu nejvíce připomíná sušenou kopřivu. Silně bylinná nasládlá složka.
Barva výluhu tmavě žlutá až hnědavá. Jen minimální počet zlomků byliny na dně misky.
Chuť výluhu je násládlá s lehkou nahořklou stopkou, základ tvoří kopřivová složka s odlišnými nuancemi, lehce kafrové prvky v pozadí a "kožená" složka, starší kožené výrobky. Zajímavý, výrazný a rozhodně ne nepříjemný charakter. Opět nové chuťové prvky pro lepší orientaci v bylinách a čajích.
Dochuť výluhu středně dlouhá, sladký dojezd s minimální hořkostí. Lehký náznak lékořice, zvýrazněné prvky kůže, zde není kopřiva tak výrazná, až v závěru se opět její tóny projevují. Vydatný, sytý dojezd, bylinný nahořklý "film" na patře a na jazyku. Příjemné a uklidňující popíjení.