Kvetoucí čaje

Kvetoucí čaje - jsou svazky z čajových lístků, sešité ručně v Číně. Rozety nejčastěji obsahují poupata nebo okvětní lístky květin, jako je jasmín, lilie, koule amarant, chryzantéma, osmanthus a ibišek. Postupným louhováním čaje se bude růžice rozvíjet a odlupující se listy odhalí krásný kvítek uvnitř.

Kvetoucí čaj - Bai He Yu Die - Motýl a Lilie


10.10.2011

list
nadobi
První zástupce v sekci květoucí čaje. U těchto čajů je poměrně těžké najít kus, který překvapí vzhledem i chutí. Většinou se stává, že čaj předvede úchvatné rozvíjení různobarevných lístků, ale chuťově neoslní. Při nákupu těchto čajů se vyplatí obezřetnost a zakoupení 1-2 kousků na vyzkoušenou.
list
nadobi
Doporučená příprava:
300ml, 85°C
1.nálev - 3 minuty louhování dle návodu - poměrně prázdný nálev, lehká květinová chuť, dozvuk krátký, nevýrazný.
2.nálev - 6 minut louhování - slabé posílení výraznosti, ale stále žádný zázrak, květinová složka příjemná, dozvuk krátký, ale příjemně ovocno-květinový.
3.nálev - 10 minut louhování - slabounký nálev, jako bych popíjel vodu. náznaky květinových prvků.
list
Osobně se mi osvědčila příprava na jeden nálev:
0,7l konvice, 90°C, louhování 10-15 min
Nálev světlé žlutavé barvy, celkově hodně jemný celek, výrazný květinový základ s nasládlým tělem. Do celkového dojmu se přidávají lehké ovocné prvky, které vzdáleně připomínají sušené meruňky a příjemné slabé přirozené vegetální tóny. Dozvuk středně dlouhý, plná květinová liliová chuť, nejdéle je cítit chuť sušených švestek, která je v doznívání výraznější. Vcelku zvláštní je, že ani po velmi dlouhém louhování čaj není svíravý, ani jinak agresivní. Důležité je promíchávat jednotlivé vrstvy v konvičce, aby byla síla nálevů rovnoměrná.
list
Závěr: Nálevy působí celkově příliš nastrojeně, květy lilie čaj prosytí květinovou složkou, která je sice příjemná, ale osobně mi příliš nesedí. Příjemné nenáročné popíjení, při zapálené svíčce je nádherné pozorovat rozvitý květ.
list
Cena: 32,-/1ks

Prodejce: Oxalis