Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Kurupi Clasica

 • Vložil Tomáš Klouda 13.10.2014, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Traditional Yerba Mate with stems from Te Guarani, en Paraguay
  Kurupi owes its name to a character from the mythology of Guarani Indians. The evil monster has though nothing to do with an exclusive brand of Yerba Mate from Paraguay, "the hart of South America".
  nadobi
  nadobi
  List: pestrý, dobře vyvážený, drobnější větvičky, list menší velikosti, přijatelný standardní množství prachu.
  Barva listu: zelená barva listu, tmavší odstín, žlutavé větvičky.
  Vůně listu: specifická bylinná vůně se středně výrazným kouřovým podtextem.
  nadobi
  nadobi
  Vůně nálevu: hutná, bylinná, velmi intenzivního kouřového pozadí.
  Barva nálevu: tmavá, velmi tmavá hnědo-zelinkavé barvy.
  Chuť: start je hrubší, popílkový lehce kouřový, nahořklé pozadí, bylinná plná chuť, sladko-nakyslý základ, hořkost rychle mizí, kouřové složky se usazují, při převalování nálevu v ústech je cítit sladko-hořká složka s bylinným základem, lehce popílkovou složkou a specifické složky, nejlépe ji definuji jako bylinnou zvláštní chuť, jako pendrek. Příjemná sice silná a hutná, ale vyvážená povzbudivá základová složka.
  Dochuť: V dochuti je celek mnohem příjemnější, hořkost ustupuje, jako večerní odliv, zřetelně je cítit postup po jazyku, přechod na nasládlé bylinné složky s popílkovým lehce nakyslým podtónem a doznívající tóny pendreku. Lehoučce nakyslá vedlejší složka, primárně však nasládlé tělo. Závěr hebký, čistý bylinný s hořkostí vzadu na jazyku a slado-nakyslou chutí po celých ústech. Tento zajímavý nálev sice nepatří k nejlepším, ale rozhodně bych tuto značku zařadil nad střed díky intenzivní a nevšední chuti. V Paraguaji je tato značka jednou z nejoblíbenějších – pokud máte rádi výraznější chuťové prvky v matéčku, toto je společně se Selectou jasnou volbou.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Cena: 3,9 EUR/500g

  Prodejce: www.mate-tee.de