Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Kurupi Catuava

 • Vložil Tomáš Klouda 5.11.2017, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce
  Složení: yerba maté, katuaba, burrito. Katuaba pomáhá bojovat proti vyčerpání a celkové únavě, hypertenzi či ztrátě koncentrace. Maté kombinované s katuabou s úspěchem používají studenti ve zkouškovém období, protože vydrží díky pití tohoto nápoje studovat dlouho do noci. V kombinaci s burritem pomáhá i při psychických stresech. Burrito (Wendita calysinum) má vynikající vliv na trávicí systém a celkový metabolismus. Podporuje činnost jater a žlučníku, sleziny, močového měchýře, zlepšuje zažívání, činnost žaludku a střev. Je vhodný zejména po přejedení, intoxikaci alkoholem a jinými látkami. Omezuje překyselení, nadýmání, žaludeční a střevní potíže. Má harmonizační vliv na hormonální systém, ženské a mužské genitální orgány. Obsažené flavonoidy mají silné ochranné a antioxidační účinky při degeneraci buněk a kloubů. Celkově posiluje organismus při stresu, chřipkách a chorobách z nachlazení. Omezuje vznik vnitřního napětí. Pro svou lahodnou a aromatickou chuť podobnou mátě si získá tento čaj i vaši přízeň jako osvěžující nápoj.
  Suchý list velmi úhledný, sekaný pravidelně, větší množství větviček a stonků bylin, na pohled lehce nadprůměrná kvalita, catuaba nelze příliš odlišit od bylin a větviček cesmíny.
  Barva listu tmavší zelená oproti nejčastějšímu odstínovému standardu, žlutavé větvičky, nazelenalé, nebo nahnědlé stonky bylin.
  Vůně listu příjemná bylinná, lehce nahořklé tělo s náznakem sladkých prvků z bylin, celkový základ yerby se snoubí s jemným kořeněným bylinkovým odérem, příjemná vůně. Katuaba neproniká svou specifickou dřevitou vůní, bez popisku bych o ní nevěděl. Ani v listu není vidět typická vlákna v podobě jak se catuaba běžně používá.
  nadobi
  nadobi
  Barva nálevu hnědá, tmavý neprůhledný nálev s množstvím kalu.
  Vůně nálevu těžká, mezi dřevitými hutnějšími prvky (katuaba) a lehce štiplavým mátovým základem. Nuance máty je zajímavá, nejspíše zmíněné burrito. Osvěžující dojem.
  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Chuť příjemná, plná, kontrast hořko-sladké chutě s výraznou zajímavou kořeněnou složkou, lehce protahující efekt jako bývá u máty. Lehounká hořkost, jen mírně svíravý start, poté po jazyku přebíhá kořeněná složka po burritu. Katuaba je v chuti znát, tvoří těžší podklad, sedne na jazyk a v pozadí chutě se projevuje příjemnými těžšími prvky. Oproti klasickému čistému matéčku je celek hladší, méně hořký, zajímavě kořeněný s bylinnými nevšedními prvky.
  Dochuť plná, dlouhotrvající, základ je dřevitý po cesmíně s náznakem catuaby, dřevité prvky se zde trochu více rozprostřou, zpočátku je dominantní bylinná kořeněná složka, mátová svěží chuť, kterou způsobuje burrito. Postupné odeznívání tak výrazné bylinné složky a uvolnění prostoru pro ostatní složky. Velmi komplexní bylinné tóny, při zeslábnutí kořeněné chutě je celek nejvíce zajímavý, prokukují dřevité složky, bylinné prvky cesmíny, lehce kopřivové prvky, místy se projeví i náznak čerstvé meduňky. Bohaté tělo, velmi dlouhé působení.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list tmavší zelené barvy, mnoho stonků a větviček.
  nadobi
  nadobi
  Závěr: Nesmírně zajímavý celek, doposud jsem podobné chuťové spojení nezaznamenal nikde jinde, příjemné bylinné komplexní složky s poctivým základem. Mírně povzbudivý efekt, velmi osvěžující a ochlazující pocit. Jednoznačně doporučuji.
  Cena: 140,- / 500g
  Prodejce: www.pijumate.cz