Yerba mate

Cesmína Paraguayská - Yerba mate - je nečaj pocházející z Jižní Ameriky, povzbudivý lahodný výluh s blohodárnými účinky, povzbudí ducha i tělo. Obsah kofeinu v mate je 6,5%, v kávě cca 5%. Kromě kofeinu obsahuje víc než 20 aminokyselin, vitamíny B1, B2, C, minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, železo, fosfor. Mate je velkým zdrojem živin. Obsahuje mimo vitamínů a minerálů i cholin, inozitol a antioxidanty. Rozdělení dle země původu.

 • Yerba maté - Kraus organic

 • Vložil Tomáš Klouda 9.4.2017, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Certifikované bio maté. Jemně mleté listy a pupeny. Vyráběno bezdýmovou technologií. Země původu Argentina.
  nadobi
  nadobi
  nadobi    Barva listu velmi světlá zelená, se žlutavými větvičkami.
  Vůně listu přirozená, neovlivněná žádnými vnějšími vlivy, čisté původní bylinné aroma cesmíny, lehounce nakyslý charakter, se specifickou lehce nahořklou vedlejší složkou. Celek částečně evokuje vůni čerstvého kukuřičného klasu.
  nadobi
  nadobi
  nadobi     Barva nálevu brčálově tmavá, neprůhledná, velké množství drobounkého kalu.
  Vůně nálevu intenzivní vegetální bylinná specifická pro yerbu, sladko-nakyslý základový charakter s lehou nahořklostí v pozadí s náznakem pražených složek. Velmi znatelný je ve vůni postup zpracování, přímo se odráží do výsledku, celkový nádech je jako bych cítil čerstvou cesmínu.
  nadobi
  nadobi
  Chuť zpočátku nakyslejšího charakteru, lehounce svíravý efekt s plnou bylinnou složkou, svěží vegetální složka s lehkým nádechem kukuřice. Fascinující je, jak pomalu nálev těžkne, v závěru je primárně nahořklý a poměrně svíravý, s enormní výrazností cesmíny, florální přirozené prvky. Na můj vkus je celek nepříliš vyvážený, výkyvy chutí jsou poměrně nečekané. Po první doušku, kdy se patro a jazyk zalije první hořkostí je nálev snesitelný, ale hořkost je nadprůměrná. Chutná je přirozená složka cesmíny, při stabilnějším průběhu chutě by to bylo skvělé pití – takto se i já (a to snesu ledasco) musím místy ušklíbnout nad hořkostí a svíravostí.
  Dochuť plná hutná výrazná, svíravý hořký charakter, lehce nakyslé podtóny, plné prvky cesmíny, krásné přirozené složky bylinného základu, celek je srážen svíravostí, od které příliš nepomůže ani menší dávka, či studenější voda. Závěr je lehčí, ale stále hrubý a nahořklejší. Jediným opravdu velkým plusem je enormní dodání energie, člověk opravdu kmitá.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list poměrně hezkého a svěžího vzhledu, stejně jako u suchého listu i zde se zdá být poměr složek list/prach/větvičky vyvážen.
  nadobi
  Závěr: Nestabilní matéčko, jež vyniká svou přirozenou chutí, svěží plnou složkou cesmíny, ale svíravé tělo je hrubé a chuťové tóny tak nedávají pijákovi požadovaný požitek a relaxaci. V případě, že vám jde o výkon, překousněte chuť a nabudí vás tento kus enormně. Poměrně zklamaný z výsledku klasické přípravy, jako u všech recenzovaných kusů (kalabasa naplněná do 1/3 listem), jsem zkoušel i přípravu s chladnější vodou a menší dávkou listu, přičemž se výsledek o něco zlepšil, ale celkový charakter nebyl stále bez hrubých složek. Hodnotím jako slabší průměr.
  nadobi     Cena: 120,-/500g

  Prodejce: Pijumate