Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

 • Kenya Kaimosi FTGFOP Special

 • Vložil Tomáš Klouda 27.3.2014, autor Tomáš Klouda


  nadobi
  nadobi
  Info od prodejce:
  Směs vybraných keňských čajů vysoké kvality. Černohnědé lístky se zlatavými tipsy tvoří průzračný hnědooranžový nálev s chutí zralých pomerančů a s lehkým medovým zakončením.
  Příprava: vroucí vodou zalejte čaj v poměru 1,5dl na 1 čajovou lžičku, pokud čaj louhujete v konvici pak navíc 1 lžičku na konvici. Ponechte 3-5 minut louhovat. Poté přeceďte. Možno připravit 1 nálev.
  Balení: 60g
  Země původu: Keňa
  nadobi
  nadobi
  Suchý list drobounký, převažují malinké pravidelně mírně kroucené lístky, avšak titěrných zlomků je obsaženo v celku také poměrně velké množství, relativně malé množství tipsů. Celek vypadá tříděně, černý list s místy hnědavými odstíny - větvičky a s mniniaturními žluto-zlatými tipsy. Obsah tipsů není nijak bohatý. Vůně velice svěží, snad i čerstvý nádech, tóny květin (sedmikráska), nezralých banánů a náznak medu.
  nadobi
  nadobi
  Jednonálevová příprava:
  Konvička rýžový porcelán 250ml, 6g listu, 100°C, 5 minuty louhování.

  Předehřev listu: velice zvláštní ovocná vůně zavařenin s medovým podtextem, velice sladký charakter a naprosto jedinečná vůně. Vůně mi nejvíce připomíná starší zavařené meruňky s lehkým nádechem liči a kapkou medu :-)
  Vůně: Ovocno-medová s velmi příjemným dřevitým lehce kořeněným podtextem a s nádechem sedmikrásky.
  Barva: červeno-oranžový nálev poměrně tmavé barvy. Na dně misky se usadilo pár drobných zlomků listů.
  Chuť: lehce svíravá s primárním hořkým tělem, lehce nasládlý podtext. Příjemné květové složky sedmikrásek v pozadí, primární dřevitá složka s citrusovými tóny (pomeranč) - včetně nahořklého charakteru a kořeněné přirozené složky citrusu. Výrazné hořké tóny spojené s příjemnými ušlechtilými dřevinami, příjemné sedmikráskové podtóny, náznak medu, ale ten je opravdu zastrčený v pozadí za ostatními prvky. Závěr více dřevitý, pouze pomerančový nádech s kořenými prvky evokující spíše kůru, primární dřevité prvky se sedmikráskou v pozadí. Hutný nálev, poměrně hrubého průběhu, pro vychutnání není zrovna vyvážený
  Dochuť: po polknutí výrazněji svíravý start dochutě, nadprůměrně nahořklé složky, relativně rychle svíravost přechází k meruňkovo-pomerančové složce, příjemnější chuťové tóny oproti chuti samotné, v pozadí sedmikráska a náznak medu - snoubením těchto chutí vzniká velmi chutná kombinace. Až později je možno dochuť řádně ocenit a hlavně vychutnat, hořké složky ustupují a sladké převládají. Závěr s prvky meruňek (starý domácí kompot) a krásné složky sedmikrásky, po medu ani památky, závěrem příjemné hladší tělo. Enormně povzbudivý efekt a hřejivé působení po vypití.
  // První dojem je opravdu hodně špatný, ta hrubá chuť do člověka udeří jako palice, později se však buď chuťové složky přizpůsobí a není to prožívání tak hrozné. Dalším poznatkem je, že zchladlý nálev je jednak jemnější a hrubost se tolik neprojevuje a dále, že je ve zchladlém nálevu více cítit medová složka.
  nadobi
  nadobi
  Vylouhovaný list červeno-hnědé barvy, po vylouhování je vidět lámané listy přibližně stejné velikosti, místy lze zahlédnout drobné tipsíky.
  nadobi
  nadobi
  Závěr: Chuťově mě tento keňský čaj zklamal, navzdory očekávání z popisku "Special" a nevšední podobu listu mě čekaly dosti hrubé nevyvážené nálevy a místo medových plných tónů mě čekala dřevitost, pomeranč a sedmikráska. Rozporuplné pocity. Například Keňa Tinderet mě oslovila od této firmy mnohem více. Při menším dávkování je čaj lehce medový s kořeněným dřevitým tělem a při nižší teplotě se neuvolní všechny chuťové prvky jako při vroucí vodě a převládá slabá složka medu a dřevin.

  Cena: 80,-/60g (54,- dárkový obchůdek jihlava)

  Prodejce: Oxalis