Černý čaj

Černé čaje - Černý čaj je čaj, který prochází nejdelší oxidací. Proces se skládá ze sběru, zavadání, poškození struktury listu, oxidace, sušení. V Číně je černý čaj známý pod názvem červený čaj.

Kenya GFOP1 Tinderet


Vložil Tomáš Klouda 9.8.2012, autor Tomáš Klouda


list
list
Info od prodejce:
Čajová zahrada Tinderet se nachází v blízkosti rovníku ve výšce 1760 - 2130 m. Stejnoměrně svinuté, drobnější černohnědé lístky se zlatavými tipsy vytvářejí hnědooranžový nálev medové vůně. Chuť čaje je plná, medová až karamelová s lehce ovocným zakončení
Příprava: vroucí vodou zalejte čaj v poměru 1,5dl na 1 čajovou lžičku, pokud čaj louhujete v konvici pak navíc 1 lžičku na konvici. Ponechte 3-5 minuty louhovat. Poté přeceďte. Možno připravit 1 nálev.
list
list
Suchý list tříděný, stejné velikosti listu, tipsů i větviček. Pestrobarevný list - slušný počet zlatavých drobných tipsů, černo-hnědé drátkovité lístky a místy načervenalé větvičky. Vůně ušlechtilých dřevin s přezrálou nasládlou složkou ovoce - téměř až k medovým prvkům.
list
list
Jednonálevová příprava:
250ml porcelánová konev rýžový porcelán, 5g listu, zaléváno vroucí vodou, louhování 6 minut, předehřev nádobí.

Nahřátý list: těžší jemně kořeněná vůně dřevin a medu, lehce ovocné složky.
Vůně nálevu: výrazné vonné prvky ušlechtilých dřevin se sladkými těžšími medovými tóny.
Barva nálevu: jiskrná oranžovo-červená barva nálevu.
Chuť: výrazný kulatý nálev, plné tóny ovocných prvků, li-či+přezrálá broskev, výrazné chutné dřevnaté prvky v pozadí. Hladký průběh chutí, velmi sladký charakter, lehce nahořklé pozadí. Závěr ovocno-medový s přetrvávajícími prvky dřevin, hutný výrazný nálev, jemnější, než doposud ochutnané černé čaje z Keni. V chuti je znát opravdu zcela nepatrná kořeněná složka, spíš jako doprovod k dřevitým prvkům, dodávající do bohatého celku správný šmak.
Dochuť: dochuť poměrně dlouhá, jemnějšího nevtíravého charakteru, zvýrazňuje se zde hořkost, ovšem, bez svíravosti. Výrazné medovo-ovocné složky s dřevitým až karamelovým pozadím, kořeněné tóny zde již nejsou přítomné. Příjemná, velmi sladká dochuť, se zakončením na medových čistých prvcích.
list
Vylouhovaný list nádherné jiskrné červeno-hnědé barvy, lámané listy, droboučké tipsy, tříděná klasická GFOP třída.

list
list
Závěr: Zajímavý tipsovější čajík z Keni, co se týče této tipsovější Keni, řekl bych, že to je v ČR poměrně vzácnější kousek (pokud se pletu, omlouvám se), vyvážená nenáročná chuť, mnohem komplexnější, než obyčejné třídy, lahodné medovo-ovocné složky s vynikající dřevitou chutí. Z mého pohledu není až tak zajímavý (monotónní byť plné složky - nyní hledám spíše čaje chuťově trochu mimo standart), avšak bez problémů bych jej doporučil, není náročný pro přípravu a cena mi nepřijde vůbec vysoká.

Cena: 47,-/60g dárkové zboží Jihlava (internetová cena je 60,-/60g)

Prodejce: Oxalis