Srovnání a testy s čajem

Srovnání a testy s čajem - Porovnávání čajů mezi sebou, testy chutě/ceny a výdrže, voda, nádoby, sirupy, oleje, soda, pražení, vše co mě napadne provádět s čajem.

Java OP vs. Java Kertasarie GBOP


18.9.2010

Java Op má oproti Java Kertasarie na první pohled výrazně lepší list, a má výraznou kořeněno-praženou vůni, což se o Kertasarie říci nedá.

Postup přípravy obou čajů: 4g čaje/ 150ml nálev, louhování 4 minuty, 100°C horká voda. Oba louhované v konvičce, neslévané do džbánku.

Java Kertasaire - vůně pouze lehká květinová s lehce ovocnými prvky, nic ohromujícího. Barva nálevu do oranžova. Chuť se jakoby mísí s čaji Dian hong a Assam. V základu je cítit ovocná složka, slabá chuť připomínající Dian hong s takřka nepatrným krémovým a lehce trpkým dojezdem specifickým spíše pro Assámské čaje. Poslední nálevy u dna konvičky téměř nepříjemné, svíravé. Krátký ovocný dozvuk. Celkově velmi slabý dojem. U prodejce neuveden rok sběru.

Java OP - vůně decentní, o mnoho mírnější a přirozenější než u Kertasaire. Barva nálevu tmavší oranžovo-hnědá. Základ je podobný (tj. ovocno-medový), je ovšem podstatně výraznější. Chuť více hutnější, a "tmavší", velice svěží prvky s poměrně dlouhým tmavším, ovocným dozvukem, který je dlouho cítit na patře. Ani nálev ze dna konvičky není agresivní! Rok sběru u prodejce také není uveden, ale dobré čaje jsou pověstné tím, že udržují své čaje čerstvé - to je cítit v chuti i vůni, velmi živé a plné tóny.

Závěr: Jednoznačně v tomto klání zvítězil čaj JAVA OP z dobrých čajů. Více přirozená chuť, kvalitnější list. Na e-shopu má tento prodejce výborný popis čaje, cena je také velmi příjemná v poměru s chutí.

Java OP 39,-/50g  - Dobré čaje: http://www.jiaogulan.cz/shop

Java Kertasarie 30,-/50g Čajovna Green space Jihlava - dodavatel: http://www.obchod.expect.cz