Polozelený čaj

Polozelené čaje - skupina jíž charakterizuje tradiční způsob zpracování, zahrnující zavadání lístků na prudkém slunci a oxidace následovaná rolováním. Obecně stupeň oxidace dosahuje 8 % až 85 % (světlý/tmavý oolong). Chuť polozelených čajů se výrazně liší v závislosti na pěstování a způsobu zpracování, kdy se některé oolongy například praží, nebo archivují. Může být sladká a ovocná s medovou vůní, hutná s dřevitými a praženými tóny nebo osvěžující s květinovým aroma. Různé sorty oolongů se zpracovávají odlišným způsobem, ale tvar listů bývá v zásadě dvojí: buď jsou lístky volně zohýbané (dračí formy), nebo pevně svinuté do malých kuliček s koncem stonku. První způsob svinovaní je tradičnější.2020 Japan Koshun Oolong


Vložil Tomáš Klouda 11.10.2020, autor Tomáš Klouda


caje
caje
caje
caje
caje
caje
Jedná se o jedinečný čaj Oolong z prefektury Shizuoka v Japonsku. Oolong Koshun je pěstovaný v nadmořské výšce asi 500 metrů v horách Hamamatsu. Čaj se vyrábí oxidací čajových lístků z japonského kultivaru Koshun, který se v Japonsku často používá pro čaj Oolong a černý čaj. Koshun je kultivar s hezkou vůní, vysokou skladkosti a je vhodný pro pěstování v horských oblastech.
Kultivar: Koshun

Lokalita: Haruno, Isagawa (Shizuoka, Japonsko)
PřípravA:
Na přípravu tohoto čaje doporučujeme použít 2g čaje na 200 ml horké vody o teplotě 100 °C a nechte louhovat 120s.U dalších nálevu opakujte stejný čas luhovaní a teplotu vody.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
X POZNÁMKY
LIST Vůně je usedlá, těžší, lehce do ovoce se zvláštním podtónem - slad/kombucha/dřeviny listnatých stromů. Barva je tmavá, šedavo-černá, místy nahnědlé plátky. List drobnější, svinovaný do malých drátků, háčků.
NAHŘÁTÝ LIST Extrémní vůně! Japonsko a toto?! Těžké pronikavé květovo-ovocné prvky, první dojem připomíná Oriental Beauty s více nasládlým a kořeněným podtextem. Celek mi evokuje orchidej, růže, a silně kaki.
BARVA NÁLEVU Sladko-kořeněná, květiny, slad, ovoce.
CHUŤ Stabilní, překypující základ, bez svíravosti, či negativních prvků. Fascinující podobnost s prestižní Oriental Beauty. Spíše bych to přirovnal k Indochina beauty, kdo již měl. Pronikavá ovocno-květinová chuť, pestrá lehce kořeněná vedlejší složka. Mnoho variací, které s vám vybaví - papája vč. peprného středu, liči, kaki a v primáru hraje silně orchidej, ta tvoří základnu všeho. Báječný kontrast sladko-kořeněných prvků, intenzivní "éterické" prvky vzlínající po celých ústech při prodýchávání nosem a "válení" doušku po ústech.
DOCHUŤ Po polknutí prvky lehce ztěžknou, lze tu najít slad v pozadí a stopově dřeviny, ALE ovoce zcukernatí, téměř překryje i orchidejové tóny, ovoce má nepřeberné nuance, exotické plodiny, to je jedním výrokem obsažená celá paleta, která si pohrává napříč celou dutinu ústní. Jako správní požitkáři po polknutí prodýchávejte nosem dlouhými výdechy, registrujete pak stopově nahořklou kořeněno-dřevitou chuť na kořenu jazyka, ovoce "okupuje" největší plochu jazyka, vč. lehounce nakyslých prvků těměř do citrusu - takové ty pronikavé exotické tóny. Po několika minutách mi hraje v hlavě papája a orchidej, po delší době, kdy odezní ostřejší kořeněné prvky nastupují jemné až malinové odstíny! Úchvatný kousek, dlouhotrvající dochuť a zase unikátní složení - sic s podobnosti jiným čajům, ale zcela originální a nový rozměr japonského čaje .
VYLOUHOVANÝ LIST Lámaný, převažují ale podlouhlé poměrně měkké listy hnědé, zelené, nebo žíhané barvy. Z mého pohledu skutečně podařený oolong!

caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Vícenálev vydatný, hladký, překypující, dlouhá výdrž. Perfektní kousek který oživuje vervu do čajování, je to dobré chuťově, nicméně na můj vkus je k tomu žalostně málo informací, chtěl bych kultivar, uvedení data sběru, trochu údajů k výrobě, původu - to jsou informace, které potěší a dávám tak prostor k zlepšení k tomuto jinak úžasnému skvostu.
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
caje
Cena: 335,-/60g

Prodejce: Nagomitea.cz